Střeva plná bakteríí aneb Pár slov o mikroflóře

Jakkoli zní nadpis děsivě, tak strašné to rozhodně není. Ano, tkáně a sliznice jsou doslova posety mikroorganismy: většina z nich je však žádoucích, ba dokonce nesmírně důležitých. Mimo jiné i proto, že tyto ?hodné? mikroorganismy nedovolí přemnožení mikroorganismů škodlivých.

Věděli jste, že lidské buňky nejsou jediné živé buňky v našem těle? Všechny krycí tkáně a sliznice, které jsou ve styku s vnějším prostředím, jsou osazeny tzv. mikroflórou. Tu tvoří obrovská spousta bakterií, plísní, ale také virů a leckdy i parazitů. Jedná se o mikroorganismy, které se běžně nacházejí v okolním světě a vůči nim náš organismus není, ani nemůže být imunní.

?        Už při porodu, při průchodu porodními cestami je dítě osidlováno matčinou mikroflórou, proto je velice důležité, aby první člověk, který se dítěte bude dotýkat, byla právě maminka.

Bakterie hrají prim

90 % bakterií se nachází v trávicím traktu. Ano, tolik! Z hlediska mikroflóry jsou právě bakterie tím nejdůležitějším. A ještě důležitější je jejich metabolická aktivita. Bakterie spotřebovávají různé složky potravy a produkují celou řadu chemických sloučenin a toxinů. Některé z těchto látek nám prospívají (např. vitaminy), jiné mohou naopak velice škodit. Za všechny jmenujme karcinogenní látky.

Součástí trávicího traktu je i tlusté střevo. A právě tady bychom bakterií nalezli nejvíc z celého trávicího traktu. Ano, na střevní mikroflóře každého z nás ulpívá mnoho bakterií. Rozdíl je v jejich poměru. Zdravý jedinec bude mít tuto mikroflóru vyváženou (a tedy vyvážený poměr prospěšných bakterií a těch, které by potencionálně mohly škodit).

Vyvážená mikroflóra má řadu úloh, například:

?        je přínosem pro metabolismus, bakterie totiž napomáhají trávení,

?        je důležitá pro imunitu, protože bakterie dokáží produkovat tělu prospěšné látky, které imunitu stimulují.

A co ?ty špatné??

Všichni v sobě (nebo na sobě) nosíme nějaké ty streptokoky, stafylokoky nebo třeba candidy. V malém množství nám nemohou ublížit, ba dokonce jsou prospěšné. Imunitní buňky se díky tomu proti nim naučí vytvářet protilátky a při jejich případném ataku na organismus včas zasáhnou.

K přemnožení těchto nechtěných bakterií však může dojít poměrně snadno. A to v případě, že nastane rozvrat systému, mikroflóra ztratí svou rovnováhu a velice rychle dojde k dysbióze nebo také dysmikrobii. Od ní už je jen krůček k přemnožení patogenních mikroorganismů.

?        K střevní dysbióze nejčastěji dochází při častém užívání antibiotik. Trvá pak i celou řadu let, než se mikrobiální systém vrátí zpět do své rovnováhy a obnoví se. I z toho důvodu je tak důležité dbát o to, aby zejména u malých dětí, jejichž imunitní systém se teprve buduje, nedocházelo ke zbytečnému nadužívání antibiotik.

Když toxiny útočí

Dysmikrobie ve střevech porušuje sliznici a zvyšuje propustnost střeva. Některé mikroorganismy produkují toxiny podobný proteinu zonulinu, který uvolňuje spoje mezi střevními buňkami (jedná se zejména o candidy, rotaviry nebo enteroviry). Následkem toho dochází ke zvýšenému průniku střevních toxinů, kromě jiných také karcinogenů. Do organismu navíc hojně začínají pronikat i antigeny, které se účastní na imunitních reakcích, a bývají pak původcem alergií i autoimunity. A autoimunita, jak víme, často napadá centrální nervový systém? Tím se spouští nekonečný kolotoč zdravotních i psychických potíží, jejichž příčinu mnohdy hledáme všude, jenom ne právě u zdroje: ve střevní mikroflóře.

?        Dysmikrobie se velice často projevuje plynatostí, zácpami, nebo naopak průjmy, častým říháním, potravinovými intolerancemi a dalšími problémy.

?        Narušená mikroflóra střev však nemá za následek pouze vznik trávicích potíží, případně alergií či autoimunity, ale i celou řadu jiných problémů. K nejčastějším patří špatné vstřebávání vitaminů a minerálů: tedy porucha, která negativně ovlivní celý organismus.

Ve střevech žijí stovky různých druhů bakterií a je velmi problematické klasickou cestou zjišťovat, zda je střevní mikroflóra v rovnováze či nikoliv. A věřte, že u více než poloviny lidí v pořádku nebude. Detoxikace slouží k ucelení sliznice střev i obnově metabolismu. A my si zapamatujme, že pokud se mikroflóra střev vrátí zpět do rovnováhy, nemusíme se té hrstky potencionálně škodlivých mikroorganismů vůbec bát.

 

Zdroj: Bulletin Joalis info 1/2015, článek Střevo a jeho mikroflora

Autor: Mgr. Marie Vilánková

Redakčně upraveno

Ilustrační foto: www.shutterstock.com