O porodu byly napsány tisíce článků, odborných i populárně naučných knih, na internetu najdete stovky diskuzí na toto téma. 

Informace jsou často rozporuplné a každý vnímá problematiku ze svého hlediska. Protože jsem matkou čtyř dětí a prošla jsem čtyřmi zkušenostmi s porodem, chci se s vámi podělit o mnoho poznatků z této problematiky.

Porod je spojen s radostí

Porod je pro ženu jedna z nejdůležitějších událostí v životě, je to chvíle, kdy se z plodu stává samostatný jedinec a tato chvíle ho pravděpodobně ovlivní na celý další život. Je to však důležitá životní událost nejen pro dítě, ale i pro matku. Porod je spojený s radostí z nově narozeného člověka, ale také se strachem, bolestí a emocemi, proto se mohou zážitky z porodu velmi silně zapsat do podvědomí ženy a následně ovlivňovat její psychiku a zdraví. Podhoubím strachu je neznalost Často se ženy porodu obávají a tento strach je ještě posílen různými hrůzostrašnými historkami ?zkušenějších?. A tak udělají, co je pro ně v tu chvíli nejsnazší: nechají to na doktorech. V současné době probíhá ve většině případů narození v porodnici pod dohledem lékařů a přístrojů a mnohdy se také rutinně zasahuje tam, kde je to zbytečné. Tak nějak se počítá s tím, že lékař nejlépe ví, co je pro ženu a dítě nejlepší; přestávají se brát ohledy na individualitu a vše je usměrňováno podle nějakého průměru. Při překročení brány nemocnice se často žena svěřuje do rukou lékařů a přestává spoléhat sama na sebe. Taková pasivita ale v sobě skrývá ale mnohá nebezpečí. Lékař praktikuje způsoby, které se naučil od svých kolegů, nedělá rozdíly mezi ženami, často se ani nezamýšlí, proč se to ?tak dělá?. Ale žena je i v porodnici odpovědná sama za sebe a za své dítě a měla by vědět, jaký zákrok bude v rámci porodu provádět a proč. Měla by znát výhody a rizika, alternativní postupy a měla by se spolupodílet na rozhodování o nutných zákrocích. Aby se žena mohla rozhodovat správně, musí být na porod připravená svými znalostmi. Proto je teoretická příprava matky velmi důležitá. Každá matka chce pro dítě to nejlepší, ale nemusí to být právě to, co lékaři nabízejí. Aby nebyla pomocí strachu o dítě manipulována do věcí, které cítí, že nejsou pro ni a pro dítě dobré, musí znát problematiku a zároveň zapojit zdravý rozum.

Pamatujte: Extrémní tvrzení hlásají, že pokud se matka řídí instinkty, je porod bezpečný i mimo porodnici, že sama pozná, že se něco děje a je dostatek času do nemocnice dojet. Přesto je porod riziková záležitost. V určitém procentu případů je potřebný lékařský zásah, například císařský řez, aby nedošlo k poškození matky nebo dítěte. Je důležité poznat, kdy je lékařský zásah nutný, a kdy naopak zbytečný a zasahující.

Každá žena si přeje, aby byl pro ni a pro dítě porod hezkou vzpomínkou a silným pozitivním zážitkem, aby oba byli zdraví, žena se rychle po porodu zotavila, mohla začít kojit. A co pro to může udělat? Aby porod proběhl v pořádku pro matku i pro dítě, je třeba, aby matka neměla strach a nebyla ve stresu. Porod je proces řízený hormonálně, a protože stres a strach se na fyzické úrovni projevují změnou v hormonálním řízení, mohou porod narušit a zastavit. Při stresu velí instinkty připravit se na útěk a na boj, a to určitě není rozpoložení, při kterém může porod proběhnout. Velká část porodů probíhá v noci, protože je to doba, kdy je v přírodě větší pokoj, a tedy větší pravděpodobnost, že vše proběhne v klidu. Aby se matka vyhnula stresu a obavám, měla by se na porod důkladně připravit.

 

Ilustrační foto: www.shutterstock.com

 

Poradna