Zeptejte se poradců informační medicíny na to, co vás trápí. Může se jednat o zdravotní problémy, potíže se vztahy, ale také třeba dotazy ohledně prevence a posilování imunity a mnoho dalšího. Nebo si jen přečtěte odpovědi na dotazy ostatních, třeba v nich najdete inspiraci i na svá témata.

Poradna

Dobrý den,

 chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně klíšťat. Často chodíme s dětmi do přírody a do lesa. Máme 2 děti ve věku 8 a 10 let. Po každém návratu z venku kontrolujeme, jestli nemáme klíště, už jsme jich pár přinesli. Bojím se o děti, protože sama jsem lymeskou boreliózu prodělala, a vím, jak umí být nepříjemná.

Mám 2 dotazy. Chtěla bych se zeptat, co použít pro prevenci u dětí i u sebe. U akutní fáze boreliózy doporučujete léčbu antibiotiky, nerada je beru a nevím, jestli jsem udělala dobře, že jsem je užívala. Měla jsem velké problémy s klouby, ale také bolesti hlavy a rozdvojené vidění. Užívala jsem doporučené přírodní přípravky od známé, ale bylo mi čím dál hůř. Po antibiotikách se stav hodně zlepšil. Občas potíže s klouby a bolesti hlavy mívám, ale je to mnohem lepší.

Děkuji, Petra

Dobrý den,

 chtěla bych se s vámi poradit ohledně alergií a kožních potíží u sebe a syna, kterému je 10 let. Každý rok na jaře, většinou od května, začínáme mít problémy. Synovi červenají oči a často během dne kýchá, dá se říct, že má v průběhu celého dne vodovou rýmu. Letos se u něj poprvé v zimě objevil ekzém a to na rukou. Možná to souvisí se střevní virózou, kterou prodělal v prosinci a zhruba dva týdny potom se ekzém objevil, desinfekce, kterou nyní používáme, to samozřejmě ještě zhoršuje.

U mne jsou potíže podobné. Také často kýchám, pálí mě oči, obtěžuje mě celodenní rýma. Když se mi to zhorší, bývám hodně unavená. Chodím do práce a během dne často používám desinfekci a téměř celý den mám roušku. Mám velmi vysušenou kůži na rukou a v oblasti pod rouškou je má pleť zarudlá a svědí, až pálí. Budu moc ráda, když nám něco doporučíte.

Děkuji moc, Jana

Dobrý den,

obracím se na vás s dotazem. Doma je nás celkem pět, máme tři školou povinné děti. Ty jsou tedy nyní také doma. My s manželem máme oba home office. Děti mají hromadu školních povinností, do toho práce, péče o domácnost, atd.  Je to pro mě poměrně náročné. Navíc jsme spolu 24 hodin pohromadě a nejsme na to zvyklí.

Jsme všichni zdraví i dál pracujeme, tak si vlastně nemám na co stěžovat…. Přesto mi tato situace přerůstá přes hlavu a mám pocit, že už nemůžu. Preventivně bereme všichni Imun a Gripin. Psychika nám už hapruje - oba s manželem ztrácíme trpělivost, častěji křičíme na děti. Hlavně já jsem podrážděná a vyjíždím na všechny. Přitom vím, že je to hlavně o ponorce a o tom jak na nás celá situace působí. Dcera je v citlivém věku, jde do puberty a nerada bych jí nějak neublížila.

Já již několik dní špatně usínám, manžel se zase často budí a mívá pesimistické názory, to dříve nemíval. Podniká a cítí zodpovědnost za své zaměstnance. 
Co byste nám doporučila na „přežití“ současného stavu na psychiku?  Máme pokračovat i v užívání Imunu a Gripinu? Předem moc děkuji za odpověď,
Klára S.

Dobrý den,

ráda bych se s vámi poradila ohledně zdraví naší rodiny. Máme dvě dcery, 14 a 6 let. Obě opakovaně mají rýmy a kašel u mladší trpí na bolesti ucha. Na podzim jsme prodělali i nějaké střevní potíže. Mladší dcera měla už 2 x zánět středního ucha a vždy propláče několik dní. Manžel měl začátkem ledna také nějakou virózu a nemůže se z ní dostat. Jsem z toho již zoufalá a pociťuji na sobě od minulého týdne také únavu, mám kašel a začíná mi i rýma.

Prosím, co byste nám poradila, jsme jak v začarovaném kruhu. Pořád něco.

Děkuji moc, Věra

Dobrý den, mám na vás prosbu. Už asi 8 let se potýkám s alergiemi; nejhorší je to na jaře, kdy kvetou břízy. Na konci léta mívám alergii na nějaké trávy, to mám i potvrzené. Předtím jsem nikdy žádné alergie neměla, ani jako dítě. Deset let bydlíme ve starém domě a v bytě se nám v několika místnostech objevuje plíseň. Stále se ji snažíme likvidovat, ale někdy to neuhlídáme. Kdysi mi někdo řekl, že mi škodí právě ty plísně. Mohly se u mě alergie projevit i díky tomu? Lze s tím něco udělat, a pokud ano, prosím o doporučení. Dcera (7 let) má ekzém, téměř pořád rýmu a bývá často unavená. Ekzém ji trápí nejvíce v zimě. Mívá také alergické projevy – takové ty klasické – kýchání, rýma, slzení očí.

Moc děkuji, Eva

Poradna