Zeptejte se poradců informační medicíny na to, co Vás trápí. Může se jednat o zdravotní problémy, potíže se vztahy, ale také třeba dotazy ohledně prevence a posilování imunity a mnoho dalšího. Nebo si jen přečtěte odpovědi na dotazy ostatních, třeba v nich najdete inspiraci i na svá témata.

Poradna

Dobrý den, mám na vás prosbu. Už asi 8 let se potýkám s alergiemi; nejhorší je to na jaře, kdy kvetou břízy. Na konci léta mívám alergii na nějaké trávy, to mám i potvrzené. Předtím jsem nikdy žádné alergie neměla, ani jako dítě. Deset let bydlíme ve starém domě a v bytě se nám v několika místnostech objevuje plíseň. Stále se ji snažíme likvidovat, ale někdy to neuhlídáme. Kdysi mi někdo řekl, že mi škodí právě ty plísně. Mohly se u mě alergie projevit i díky tomu? Lze s tím něco udělat, a pokud ano, prosím o doporučení. Dcera (7 let) má ekzém, téměř pořád rýmu a bývá často unavená. Ekzém ji trápí nejvíce v zimě. Mívá také alergické projevy – takové ty klasické – kýchání, rýma, slzení očí.

Moc děkuji, Eva

Dobrý den, je mi 42 let, mám dvě dospívající děti a celkem hodně práce. Před dvěma lety jsem 1. ledna skončila na pohotovosti, kde mi odoperovali slepé střevo. Předtím jsem žádné potíže nepozorovala ani jsem netrpěla na střevní virózy, zkrátka nic mi nebylo. Celý rok jsem pak byla bez jakýchkoli potíží. Přišel konec roku a začátkem ledna jsem měla stejné bolesti a potíže jako předchozí rok. Byla jsem 14 dní doma a problémy nakonec ustoupily, ale nevím, co je způsobilo. Byly úplně stejné, ale druhé slepé střevo určitě nemám...Ty stavy byly dost nepříjemné a začínám se obávat, co mě čeká letos. Mám velký stres v práci a doma musím také vše zvládnout převážně sama. Napadá Vás, jak bych mohla těmto stavům předejít? A co je způsobuje? Už teď se bojím, aby se to neopakovalo.

Děkuji za odpověď, Iva

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o pomoc, jak na mého patnáctiletého syna. Ve školce býval často nemocný. A právě preparáty Joalis nám pomohly natolik, že byl pak celé roky zdráv. Vloni v létě prodělal salmonelózu, dlouho měl pozitivní nález a letos v létě znovu. Stěžuje si na bolesti břicha, občas má průjem a je zahleněný a unavený.
Po škole si chodí lehnout a 2 hodiny spí. Stěžuje si také na bolesti hlavy a svědění kůže, ale nic není vidět. Na obličeji a na zádech v oblasti ramen má nepěkné akné. Ví, že kapky mu už jednou pomohly, ale odmítá brát kúru jako takovou. Uměla byste mi poradit, co mu mám dát? Vím, že by potřeboval zase několik kúr, ale nepřesvědčím ho. Moc děkuji za pomoc,
Alena

Dobrý den, mám dotaz ohledně únavy. Již třetí rok, jakmile skončí léto a ochladí se, začnu být po pár týdnech unavená a přiberu. Ke konci jara se stav zlepší, funguji zcela normálně a část nabraných kil shodím. Nyní mi váha opět stoupá a mám strach, abych nenabrala moc, navíc mě poslední dny trápí zácpa. Mám dvě děti v předškolním věku, pohybu mám tedy dostatek, máme rádi výlety, jsme aktivní. Nejsem si vědoma toho, že bych něco dělala jinak, ani nemám žádné výrazné stresy, přesto mám náladu pod psa.

Mnohem častěji teď zapomínám a v práci mám problém se koncentrovat. Uměla byste mi poradit? Je mi 35 let, léky žádné neberu.

Eva

Dobrý den, můj dotaz se týká školky. Dcerka chodila loni do školky pouze na pár hodin v týdnu. Ze začátku se těšila, ale postupně začala ráno plakat. Někdy si stěžovala i na bolesti bříška. Byli jsme i u lékaře, ale z jeho pohledu je vše v pořádku. Po prázdninách nastupuji do práce a dcera bude chodit do školky na celý den. Ráda bych věděla, zda jí mohu nástup usnadnit a také to, jak předejít častým nemocem.

Mnohokrát děkuji! Klára, 31 let.

Poradna