Žena by si měla pečlivě vybrat porodnici a seznámit se s rutinními postupy. Nejlepší je najít si statistiku například na www.aperio.cz, kde je uvedeno vše podstatné...

Cenné statistiky

Pokud žena uvidí, že nemocnice uvádí 25 % císařských řezů a norma je okolo deseti, mělo by ji to upozornit, že na takovém místě je preferován operativní porod před taktikou vyčkávání a zapojení alternativních postupů. Nejlepší je, když žena porodnici navštíví, aby nešla do úplně neznámého prostředí, a vyptá se na věci, které ji zajímají, přímo na místě. Na základě nastudovaných poznatků by si pak žena měla představit ideální průběh porodu, sepsat si porodní plán a ujasnit si, jak jsou pro ni jednotlivé body významné a proč. Z vlastní zkušenosti vím, že věnovat čas sepsání porodního plánu je velmi důležité, i kdyby ho žena nakonec vůbec nepoužila ? při jeho psaní si bude muset věci promyslet, položit si otázky a odpovědět si na ně.

Moje zkušenost

Svou nejstarší dceru jsem porodila v 25 letech; byla jsem zdravá, těhotenství bezproblémové, jsem sportovec, proto jsem do porodnice nastupovala s pocitem, že si příroda poradí a že jsou tam lékaři, kteří v nejhorším budou vědět, co se mnou. Přenášela jsem, a tak jsem nastoupila do porodnice a porod byl vyvoláván. Ve chvíli, kdy se to konečně podařilo, mi lékař v průběhu porodních bolestí sdělil, že protrhne plodové obaly, aby se porod urychlil a abych tolik netrpěla bolestí. To, co jsem do té doby snášela s úsměvem na rtech, se proměnilo v horor: po osmi hodinách jsem měla radost, když mi sdělili, že císařský řez je nezbytný. Po několika dnech v porodnici jsem byla šťastná a lékařům děkovala, že zachránili mne i dítě. Ve výstupní lékařské zprávě stálo, že nejsem schopna vaginálního porodu z důvodu úzkých porodních cest. Racionálně jsem se se situací smířila, ale podvědomí pracovalo. Začala jsem trpět pocity méněcennosti, že nejsem schopna porodit normálně dítě a že každé další těhotenství bude ukončeno císařským řezem? Když jsem podruhé otěhotněla, chtěla jsem tuto situaci změnit. Začala jsem intenzivně studovat a uvědomila si, že to není tak beznadějné. Musela jsem udělat malý podvod, posunout si datum poslední menstruace o týden, abych se v závěrečné fázi těhotenství vyhnula vyvolávání pomocí umělých hormonů. Pak začal maraton shánění lékaře, který mne nechá pokusit se porodit přirozeně. Nakonec se mi to podařilo v Praze na Bulovce, kde v té době fungovalo centrum alternativního porodu a byli zde nakloněni i jiným řešením. Pan doktor se mnou všechno velmi konkrétně a podrobně probral. Nakonec se nechal přesvědčit mými argumenty a souhlasil, že to zkusíme. Řekl mi, že pokud je nutný císařský řez, je pro dítě lepší, aby byl akutní než naplánovaný. Krátce to shrnu ? nakonec jsem porodila naprosto přirozeným způsobem, za snesitelných bolestí, celkem rychle, bez jediného lékařského zákroku. Pan doktor pak za mnou přišel a řekl mi, že se omlouvá za svoji skepsi a že by měl vrátit lékařský diplom. A co v tom hrálo roli? Detoxikace, protože hormonální systém fungoval tak, jak má. Byl dostatek času pro rozběhnutí celého systému. Porodní bolesti začaly v noci až po 42. týdnu těhotenství. V jejich průběhu byl klid, nikdo nevěděl, že rodím, byla jsem v noci na pokoji. Při třetím těhotenství jsem si sepsala porodní plán, vybrala porodnici a zůstala jsem klidná.

Svůj porodní plán přikládám pro inspiraci:

Během celé doby pobytu v nemocnici: Prosím o podrobné informace o veškerých zásazích a nutném podávání léků u mě i u dítěte. Nepřeji si žádný zásah bez mého vědomí a svolení u mě ani u dítěte. Pokud bude porod probíhat správně, budu ráda, když mi vyjdete vstříc v několika bodech. Během první doby porodní uvítám: Porod pokud možno přirozeně a bez vnějších zásahů, pokud nedojde k vážnějším komplikacím. Neurychlování porodu, dodržení přirozeného a spontánního průběhu. Nepřeji si žádné léky na utišení bolesti ani na urychlení porodu. V žádném případě si nepřeji protrhnutí plodových blan. Co nejintimnější prostředí na porodním sále. Omezení monitorování miminka na dobu nezbytně nutnou. Co se týče aplikace klystýru, ráda bych se rozhodla podle momentální situace. Vnitřních vyšetření co nejméně bude nutné. Možnost pít, v případě dlouhotrvajícího porodu drobně jíst. Pokud nebude nutné, nepřeji si oholení. Během druhé doby porodní prosím: O možnost výběru nejpohodlnějších poloh pro tlačení a případně jejich střídání. Pokud toto nebude možné, prosím o možnost rodit v polosedu v co nejvzpřímenější poloze. Ráda bych nechala vytlačovací fázi volný průběh, bez časových limitů. Chci tlačit podle sebe a nepřeji si ústní vedení. Byla bych ráda, kdybych byla nastřižena, pouze pokud to bude nutné a po mém výslovném souhlasu. Po porodu prosím: O přestřižení pupečníku až po jeho dotepání. O položení miminka na břicho ihned po porodu, a pokud to bude možné, aby vyšetření proběhla na mém břiše, ráda bych ho chovala i při čekání na porod placenty. O co nejčasnější přiložení. Ráda bych porodila placentu spontánně povzbuzením sáním miminka. Pokud to nebude vyloučeno z vážných zdravotních důvodů, přeji si, aby miminko bylo neustále se mnou během celého pobytu v nemocnici. Chci být u všech vyšetření a nepřeji si očkování proti tuberkulóze, bude provedeno až v šesti týdnech, ne v nemocnici. Děkuji za respektování mých požadavků.

 

Poradna