Dobrý den, mám problém, který mě trápí už téměř rok. Velmi rychle se mi mění nálady, nedokážu se ovládnout. Například – nepovede se mi něco uvařit a hned se rozpláču. Jindy se stejné situaci zasměji. Nevyznám se sama v sobě a to mě děsí. Nevím, co mám dělat. Obtěžuje to nejen mě, ale i mé okolí. Přijdu si divná, méněcenná. Trpím pocity viny a mám špatné svědomí, i když vlastně ani nevím proč. V rodině nemáme příliš hezké vztahy, myslím, že to spolu souvisí. Známá mi také říkala, že na psychiku může mít vliv i užívání hormonální antikoncepce. Co si o tom myslíte?

Předem moc děkuji. Jitka, 38 let.

***

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Odpověď bych rozdělila do dvou částí: první jsou Vaše proměnlivé nálady a neadekvátní reakce a druhou rodinné vztahy. Obě části spolu do určité míry souvisejí.

Pokud nebudete psychicky v pohodě, budete hůře vnímat i poměry v rodině. Stejně tak to bude dělat i protější strana: ve všem se totiž odráží naše nastavení a vyzařování. Navíc předpokládám, že tyto vazby jsou narušeny dlouhodobě. Proto bych se primárně zaměřila na zlepšení Vašeho psychického stavu a teprve pak bych se věnovala práci v oblasti vztahů.

Co se týká užívání hormonální antikoncepce, Vaše kamarádka má pravdu. Nejen moje praxe ukazuje, že za psychickým rozladěním často stojí hormonální nerovnováha: antikoncepce totiž nastaví hormonální systém ženy na určitou hladinu, a podle toho pak funguje celý organismus. To však neznamená, že je to tak správně a že to bude vyhovovat všem ženám. Menstruace se jim sice upraví, je pravidelná, méně bolestivá atd., ale zatížení hormonálního systému různými toxiny zůstává. A používáním antikoncepce se bohužel často ještě zvýrazní.

Narušení hormonální rovnováhy má vliv na celou řadu zdravotních potíží. Nejde jen o kvantitu hormonů, ale také o jejich kvalitu. Regulují tělesný růst a vývoj, metabolismus, libido a mají vliv též na nálady, spánek a celou řadu dalších projevů. Důležitý je také způsob užívání antikoncepce. Některé ženy ji užívají dokonce bez přestávky (hlavně mladá děvčata), což může mít opravdu fatální následky. 

Pro začátek Vám k vyřešení problémů doporučuji tuto kúru složenou ze tří preparátů Joalis. Za prvé Hypotal k odstranění mikrobiálních ložisek z hypofýzy, dále Regular, který napomáhá uvolnění toxinů z orgánů, které řídí cyklus pohlavních hormonů ženy a příznivě působí na poruchy menstruačního cyklu. Třetím preparátem jsou Emoce – pozitivně působí na psychické zdraví. Každý preparát užívejte 2x denně po 10 kapkách dle návodu a informací na obalu.  

Přeji hodně úspěchů a zdraví!

Poradna