Dobrý den, můj dotaz se týká školky. Dcerka chodila loni do školky pouze na pár hodin v týdnu. Ze začátku se těšila, ale postupně začala ráno plakat. Někdy si stěžovala i na bolesti bříška. Byli jsme i u lékaře, ale z jeho pohledu je vše v pořádku. Po prázdninách nastupuji do práce a dcera bude chodit do školky na celý den. Ráda bych věděla, zda jí mohu nástup usnadnit a také to, jak předejít častým nemocem.

Mnohokrát děkuji! Klára, 31 let.

***

Dobrý den, Kláro,

děkuji za Váš dotaz. Nástup do školky je pro dětský svět a také malý organismus obrovský převrat. Jde o změny na mnoha úrovních: nové prostředí, nové mikroklima, stravování, učitelky, další děti atd. Na změny děti reagují jak na fyzické, tak i na psychické úrovni.

Zkusme se zamyslet a podívat se na situaci očima Vaší dcerky. Přichází o blízký kontakt s maminkou, o pobyt ve známém, tudíž bezpečném prostředí. Bojí se o své jistoty. Následuje nechuť se do školky vracet, ranní pláč, ale objevují se také projevy na fyzické úrovni, nejčastěji se jedná o bolest bříška. Jde o reakci nervového systému na stres. O několik týdnů později se pak může projevit oslabením v podobě časté nemocnosti.

A školkové děti bývají nemocné velmi často. Abychom zajistili prevenci chřipky, ale i ostatních respiračních (a jiných) virů, je potřeba porozumět tomu, co se v jejich organismu obecně děje. A tenhle proces začíná dávno před nástupem samotných chřipek a viróz. Právě zde začíná nejen prevence, ale i celkové zlepšení zdraví. Mám na mysli zahájení školního roku – tedy nástup do školky. Zde platí jednoduchá rovnice:

Děti, které se těší a mají kolem sebe pohodu, ve školce se jim po celou dobu líbí = zdravější děti

Děti, které se těší, ale časem se jim ve školce líbit přestane, ráno pláčou a straní se kolektivu atd. = začnou být nemocné

Děti, které se netěší, doma není třeba úplně pohoda, bojí se kolektivu, pláčou celou dobu = nejčastěji nemocné

Pochopení, trpělivost a láska jsou v tomto ohledu velmi podstatné. Povídejte si o školce doma, komunikace je velmi důležitá.

Pro dceru bych Vám dále doporučila přírodní doplňky stravy Joalis, které pomohou na všech úrovních. Nezajistí tedy, že dcera bude ze změny nadšená, ale postarají se o to, aby lépe snášela stres a tudíž nebude tak často docházet k oslabení a časté nemocnosti.

V tomto případě bych optimálně použila sirupy dětské řady Joalis Bambiharmoni. Jedná se o 5 preparátů, které se podávají postupně – tedy jedno balení po druhém. Vzhledem k tomu, že dcera nastupuje do školky již za pár dní, začala bych preparátem Bambiharmoni 5, který pomáhá hlavně s emoční zátěží. Po dobrání bych pokračovala Bambiharmoni 1 a skončila bych Bambiharmoni 4.

Přeji hodně zdraví a pohody!

Poradna