Dobrý den,

 chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně klíšťat. Často chodíme s dětmi do přírody a do lesa. Máme 2 děti ve věku 8 a 10 let. Po každém návratu z venku kontrolujeme, jestli nemáme klíště, už jsme jich pár přinesli. Bojím se o děti, protože sama jsem lymeskou boreliózu prodělala, a vím, jak umí být nepříjemná.

Mám 2 dotazy. Chtěla bych se zeptat, co použít pro prevenci u dětí i u sebe. U akutní fáze boreliózy doporučujete léčbu antibiotiky, nerada je beru a nevím, jestli jsem udělala dobře, že jsem je užívala. Měla jsem velké problémy s klouby, ale také bolesti hlavy a rozdvojené vidění. Užívala jsem doporučené přírodní přípravky od známé, ale bylo mi čím dál hůř. Po antibiotikách se stav hodně zlepšil. Občas potíže s klouby a bolesti hlavy mívám, ale je to mnohem lepší.

Děkuji, Petra

Dobrý den,

pro prevenci můžete využít dva naše přípravky Joalis. Jejich užívání však není 100% zárukou před klíšťaty ani před onemocněními, která přenášejí. Přesto má jejich užívání opodstatněný smysl a máme s ním vynikající zkušenosti.

Prvním z přípravků je Joalis Spirobor. Jedná se o přírodní doplněk stravy, který mnoha lidem pomohl v boji s boréliemi. Borélie patří do skupiny Spirochet, tedy bakterií a není na ně očkování a ani po prodělání bohužel nevzniká doživotní imunita.

Tato bakterie umí vytvářet velké množství infekčních ložisek v celé řadě tkání. Pokud se stav neřeší, je nám čím dál hůře a dochází k dominovému efektu přibývajících potíží. U klientů teprve při podrobném prozkoumání a vytvoření časové osy často dojdeme k prvopočátkům problémů a narazíme právě na neléčené borélie.

Druhým přípravkem je Joalis FSME. Tento přípravek je zaměřen na virové infekce (nejznámější nemoc virového původu je klíšťová encefalitida), které přenáší klíšťata (i jiný krevsající hmyz). Projevy tohoto onemocnění mohou vypadat zcela nenápadně jako viróza (bolesti hlavy, svalů, únava). Neměli bychom tento stav podcenit, obzvlášť pokud jsme měli přisáté klíště. Po pár týdnech se mohou objevit kruté bolesti hlavy, horečka, nevolnosti, tuhnutí šíje neobvyklé nervové projevy. Na tento typ onemocnění existuje očkování.

Jestli očkovat či ne, není předmětem vašeho dotazu, jen tuto možnost zmiňuji pro komplexnost. Plusem tohoto virového onemocnění je, že po jeho prodělání vzniká doživotní imunita.

Na váš první dotaz tedy doporučuji tyto 2 doplňky stravy Joalis – Spirobor a FSME. Také děláte správně, že se po procházkách venku prohlížíte, neb včas objevené klíště výrazně snižuje možnost nákazy. Například boreliózou vás může nakazit infikované klíště, které je přisáté déle než 24 hodin.

Pokud už budete mít pocit, že váš organismus zápolí s některou z výše uvedených nemocí, přidejte ke Spiroboru a FSME také přípravek Joalis Imun. Ten obsahuje vitaminy B6 a B12 přispívající k normální funkci imunitního systému, přirozené obranyschopnosti a celkové odolnosti organismu.

Co se týká druhého dotazu, jestli jste udělala dobře s antibiotiky. Za sebe odpovídám, že ano. Píšu vám z vlastní zkušenosti, sama jsem také tímto onemocněním prošla a byla jsem velmi ráda za antibiotika, v akutní fázi nemoci mají smysl. Nejsem velkým zastáncem antibiotické léčby, ale v některých případech je více než nutná. Specielně u boreliózy je lepší jednat rychle a zastavit antibiotiky šíření a prohlubování potíží. V takových to případech si snáze poradíme s dopadem antibiotik než s akutní infekcí.

Ve svém dotazu zmiňujete přetrvávající bolesti kloubů a hlavy. Víme, že borélie vytváří mnoho infekčních ložisek a ta se opakovaně aktivují s oslabením organizmu. Ať jde o oslabení fyzické nebo psychické. Jejich aktivací dochází ke zhoršení stavu, aniž bychom si byli vědomi proč. A stejně tak, aniž bychom věděli, co nám pomohlo, se stav po několika dnech srovná. A tak se pohybujeme“nahoru dolů“ a nejsme schopni vypozorovat, čím se to děje. V takových případech je dobré navštívit terapeuta, který má zkušenosti a umí vám „ na míru“ doporučit přípravky, které by dané potíže vyřešily.

Pobyt v přírodě je pro nás velmi důležitý z mnoha hledisek a tak se ho rozhodně nevzdávejte. Ostatně krásy přírody po předchozích týdnech to potřebujeme všichni.

Hodně zdraví!

Více informací najdete na webu www.joalis.cz.

Poradna