Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou ohledně zaléčení Salmonelózy u mé 2leté dcery. Již měsíc má bohužel stále pozitivní výtěry a nedaří se nám Salmonelu vypudit, průjmy měla pouze 2 dny. 
Děkuji Alena

***

Druhý dotaz: Dobrý den, dcera - ročník 2012 má salmonelu. Chtěla bych se zeptat, co byste doporučila po odeznění akutního průjmu. Děkuji za pomoc. 

Dobrý den,

Vybrala jsem 2 dotazy, které mají stejného původce – Salmonelózu a nyní s létem mi do poradny přicházejí dotazy tohoto typu čím dál častěji.

Salmonelóza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi z rodu Salmonela. Nejčastěji se přenáší infikovanými potravinami, například drůbežím masem, vajíčky, zeleninou, zmrzlinou, atd. Je důležité dbát na nákup kvalitních potravin, ale také správné (a dostatečné) tepelné zpracování - potraviny by měly přejít teplotou nejméně 70 st. C a to po dobu alespoň 5 minut. Velmi důležité, zejména v teplejších dnech je také skladování potravin, dobré podmínky pro množení bakterií představuje už pokojová teplota. Pokud si nejsme jisti, raději potravinu nejezme.

Na kolik se bakterie v organizmu rozmnoží, záleží také na odolnosti organizmu. Salmonela má velmi krátkou inkubační dobu, u někoho se objeví akutní projevy jako je horečka, bolesti břicha, průjmy, únava apod. U některých jedinců jsou projevy slabé a pouze 1 - 2 dny, případně jen bolesti břicha a únava. Přesto však bakterie v organizmu přetrvává a ovlivňuje jeho stav se všemi důsledky.

Při salmonelóze se většinou doporučuje klid a dieta, důležité je také doplnit minerály, je možné využít minerální vody.

Bakterie salmonely patří do skupiny enterobakterií. Součástí střevní mikroflóry jsou i jiné typy enterobakterií, které nám běžně nijak neškodí. Pokud dojde k nákaze právě např. salmonelou, přemnoží se zároveň i jiné typy bakterií z této skupiny a to rozhodí celou střevní mikroflóru.

Když se podíváme na toto onemocnění pohledem čínské medicíny a v jejich souvislostech, tak víme, že bakteriální imunita má souvislost s plícemi. Plíce jsou mateřský orgán pro tlusté střevo.  Někdy zůstává pro salmonelu dlouhodobě příznivá situace ve střevech a tím vzniká i dlouhodobý nález.

Co se týká prvního dotazu, doporučila bych Embrion, který nám pomůže obnovit střevní mikrobiom, Enterobac, který je zaměřen na enterobakterie a RespiDren, co by přípravek na plíce – tedy mateřský orgán.

Pokud má někdo v rodině neurčité potíže v oblasti břicha, nadýmání, bolesti, průjmy nebo jakoukoli „nepohodu“, doporučuji, aby tuto kombinaci také použili.

Dceři natírejte na hrudník nebo vnitřní stranu předloktí 4 kapky 1 x denně alespoň po dobu 4 týdnů.

Dospělí užívají kapky vnitřně nebo také vetřít vnitřní strana předloktí 2 x denně 10 kapek, také alespoň po dobu 4 týdnů nebo vypotřebovat celé (6 - 7 týdnů).

Následně bych jako prevenci doporučila přípravek Calon, který je komplexním doplňkem stravy na očistu střev a tím i udržování správné funkce a podpora odolnosti vůči různým střevním infekcím. Pokud je organizmus dlouhodobě oslabený přidejte Imun.

Co se týká druhého dotazu, odpověď je velmi podobná, jen jiné dávkování.

U dcery můžete také použít výše zmíněnou trojkombinaci (Joalis Embrion + Enterobac + RespiDren) a následně dvojici (Joalis Calon + Imun), jen dávkování bude jiné a to 1 x denně 10 kapek.

Místo Embrionu je u dcery možné použít dětský sirup, a to Bambi Symbiflor.

V létě čerpáme sílu na zimu. Je v našem největším zájmu, využít všechny dary léta a připravit tak tělo na zimní období. Nepodceňujte nepohodu zažívacího traktu, vždy má nějakou příčinu a není dobré tyto obtíže ignorovat.

Přeji vám krásné a zdravé léto.

Více informací najdete na webu www.joalis.cz

Poradna