Dobrý den, mám dotaz ohledně únavy. Již třetí rok, jakmile skončí léto a ochladí se, začnu být po pár týdnech unavená a přiberu. Ke konci jara se stav zlepší, funguji zcela normálně a část nabraných kil shodím. Nyní mi váha opět stoupá a mám strach, abych nenabrala moc, navíc mě poslední dny trápí zácpa. Mám dvě děti v předškolním věku, pohybu mám tedy dostatek, máme rádi výlety, jsme aktivní. Nejsem si vědoma toho, že bych něco dělala jinak, ani nemám žádné výrazné stresy, přesto mám náladu pod psa.

Mnohem častěji teď zapomínám a v práci mám problém se koncentrovat. Uměla byste mi poradit? Je mi 35 let, léky žádné neberu.

Eva

***

Dobrý den, Evo,

s nadcházejícím podzimem se krátí den a ubývá slunečního svitu, vše v přírodě se zpomaluje a chystá k zimnímu odpočinku. I náš organismus by si rád odpočinul, ale v dnešní době jsme celoročně aktivní a nerespektujeme přirozené biorytmy. Proto mnoho lidí s příchodem podzimu vnímá odliv energie a zhoršení psychiky. Důvodů může být více – od prodělané infekce, přes nedostatek výživových látek z nevhodné jednostranné stravy až po potíže se štítnou žlázou.

Ve Vašem případě bych se podle popisu a pravidelného opakování stavu přikláněla právě k možným potížím se štítnou žlázou. Symptomy u těchto komplikací bývají různé. Pokud se na ně budeme dívat jednotlivě, máme pocit, že jsme se z ničeho nic „rozsypali“. Jestliže se na ně však podíváme celostním způsobem, dávají nám komplexní obraz, odhalující, kde má problém svůj původ.

Na základě mých zkušeností z poradny se obdobné potíže často pojí se sníženou funkcí štítné žlázy. Při lékařských vyšetřeních mají však klienti výsledky většinou v normě. Přesto i menší odchylka, která je při testování neznatelná, může být u citlivých lidí důvodem ke zhoršení zdravotního stavu. Opakovaně pak pozorují zvýšenou únavu, pozvolné přibírání na váze či nedostatek psychické energie. Pokud někdo z Vašich rodičů měl nebo má se štítnou žlázou problémy, je zvýšená pravděpodobnost, že se objeví i u Vás. Mezi znaky snížené činnosti štítné žlázy patří kromě zmiňované únavy také zhoršená psychická odolnost, deprese, úzkosti, ale také smutky a časté změny nálad. Jedním z dalších ukazatelů je zpomalení činnosti střev – objevuje se zácpa, suchá kůže nebo pocit stálého chladu. Někomu se mohou třepit či vypadávat vlasy. Běžné je také zhoršení mentálních funkcí – zapomínání, pocit zastřeného myšlení. Potíže se objevují i v pohybovém aparátu v podobě bolestí kloubů. Často nás ani nenapadne si tyto zdravotní problémy spojit, protože spolu zdánlivě nesouvisí.

Pokud na sobě pozorujete vícero z výše jmenovaných příznaků, bude se i ve Vašem případě pravděpodobně jednat tuto poruchu činnosti štítné žlázy. Doporučila bych Vám tedy kombinaci těchto tří preparátů Joalis: Regular, ThyreoDren a Depren, které užívejte dle návodu na obalu.

Přejeme hodně zdraví a pohodový podzim!

Poradna