Jakkoli zní nadpis děsivě, nelekejte se. Ano, tkáně a sliznice jsou doslova posety mikroorganismy: ALE většina z nich je žádoucích, dokonce důležitých. 

Věděli jste, že lidské buňky nejsou jediné živé buňky v našem těle? Všechny krycí tkáně a sliznice, které jsou ve styku s vnějším prostředím, jsou osazeny tzv. mikroflórou. Tu tvoří obrovská spousta bakterií, plísní, ale také virů a leckdy i parazitů. Jedná se o mikroorganismy, které se běžně nacházejí v okolním světě a vůči nim náš organismus není, ani nemůže být imunní. Už při porodu, při průchodu porodními cestami je dítě osidlováno matčinou mikroflórou, proto je velice důležité, aby první člověk, který se dítěte bude dotýkat, byla právě maminka.

Bakterie hrají prim

Až 90 % bakterií se nachází v trávicím traktu. Ano, tolik! Z hlediska mikroflóry jsou právě bakterie tím nejdůležitějším. A ještě důležitější je jejich metabolická aktivita. Bakterie spotřebovávají různé složky potravy a produkují celou řadu chemických sloučenin a toxinů. Některé z těchto látek nám prospívají (např. vitaminy), jiné mohou naopak velice škodit. Za všechny jmenujme karcinogenní látky. Součástí trávicího traktu je i tlusté střevo. A právě tady bychom bakterií nalezli nejvíc z celého trávicího traktu. Ano, na střevní mikroflóře každého z nás ulpívá mnoho bakterií. Rozdíl je v jejich poměru. Zdravý jedinec bude mít tuto mikroflóru vyváženou (a tedy vyvážený poměr prospěšných bakterií a těch, které by potencionálně mohly škodit).

Vyvážená mikroflóra má řadu úloh, například:

je přínosem pro metabolismus, bakterie totiž napomáhají trávení, dále je důležitá pro imunitu, protože bakterie dokáží produkovat tělu prospěšné látky, které imunitu stimulují.

A co ty špatné??

Všichni v sobě (nebo na sobě) nosíme nějaké ty streptokoky, stafylokoky nebo třeba candidy. V malém množství nám nemohou ublížit, ba dokonce jsou prospěšné. Imunitní buňky se díky tomu proti nim naučí vytvářet protilátky a při jejich případném ataku na organismus včas zasáhnou. K přemnožení těchto nechtěných bakterií však může dojít poměrně snadno. A to v případě, že nastane rozvrat systému, mikroflóra ztratí svou rovnováhu a velice rychle dojde k dysbióze nebo také dysmikrobii. Od ní už je jen krůček k přemnožení patogenních mikroorganismů.

Ke střevní dysbióze nejčastěji dochází při častém užívání antibiotik. Trvá pak i celou řadu let, než se mikrobiální systém vrátí zpět do své rovnováhy a obnoví se. I z toho důvodu je tak důležité dbát o to, aby zejména u malých dětí, jejichž imunitní systém se teprve buduje, nedocházelo ke zbytečnému nadužívání antibiotik.

Když toxiny útočí

Dysmikrobie ve střevech porušuje sliznici a zvyšuje propustnost střeva. Některé mikroorganismy produkují toxiny podobný proteinu zonulinu, který uvolňuje spoje mezi střevními buňkami (jedná se zejména o candidy, rotaviry nebo enteroviry). Následkem toho dochází ke zvýšenému průniku střevních toxinů, kromě jiných také karcinogenů. Do organismu navíc hojně začínají pronikat i antigeny, které se účastní na imunitních reakcích, a bývají pak původcem alergií i autoimunity. A autoimunita, jak víme, často napadá centrální nervový systém? Tím se spouští nekonečný kolotoč zdravotních i psychických potíží, jejichž příčinu mnohdy hledáme všude, jenom ne právě u zdroje: ve střevní mikroflóře. Dysmikrobie se velice často projevuje plynatostí, zácpami, nebo naopak průjmy, častým říháním, potravinovými intolerancemi a dalšími problémy.

Narušená mikroflóra střev však nemá za následek pouze vznik trávicích potíží, případně alergií či autoimunity, ale i celou řadu jiných problémů. K nejčastějším patří špatné vstřebávání vitaminů a minerálů: tedy porucha, která negativně ovlivní celý organismus.

Ve střevech žijí stovky různých druhů bakterií a je velmi problematické klasickou cestou zjišťovat, zda je střevní mikroflóra v rovnováze či nikoliv. A věřte, že u více než poloviny lidí v pořádku nebude. Detoxikace slouží k ucelení sliznice střev i obnově metabolismu. A my si zapamatujme, že pokud se mikroflóra střev vrátí zpět do rovnováhy, nemusíme se té hrstky potencionálně škodlivých mikroorganismů vůbec bát.  

Ilustrační foto: www.shutterstock.com

 

Poradna