Období, kdy se ze slečny rodí žena je náročné (pro dítě samotné i jeho okolí). Jaké komplikace mohou v této době nastat, co za nimi stojí a jak se s nimi popasovat?

Puberta je těžké a náročné období přechodu mezi dětstvím a dospělostí. Trvá řadu let a je psychicky náročná jak pro dospívajícího, tak i okolí. Z dítěte závislého na rodičích se musí vyklubat samostatná osobnost s vlastními názory, cíli a životní cestou. Často se říká, že výchova a vztah s rodiči jsou nejdůležitější v prvních třech letech života. Z tohoto období si pamatujeme jen málo, a přesto náš život ovlivňuje nejvíce.

Nevědomé vzorce

V této době si totiž vytváříme emoční vzorce, které ale nejsou propojeny s konkrétními vzpomínkami. Vznikají emocionální programy, které se zakódují do našeho mozku i celého těla. Naše další zkušenosti, vše, co prožijeme a naučíme se, pak navazuje na tyto vzorce. V podstatě se v tomto období tvoří naše osobnost a tyto nevědomé emocionální vzpomínky nás řídí po celý život. Velkou roli hrají emoce našich rodičů, celou řadu vzorců od nich přebíráme. Když se o nás matka zbytečně nebojí a dává nám důvěru – nechá nás různě lézt po kamenech a naopak zareaguje, pokud se dostaneme do opravdu nebezpečné situace, tak nám vytvoří dobrý emoční vzorec. Budeme mít sebedůvěru, že zvládneme náročné situace a zároveň dostaneme strach ve chvíli, kdy hrozí reálné nebezpečí, a tím se ochráníme.

V prvních třech letech se vytvoří osobnost dítěte a ta se začne v pubertě v plné míře projevovat. Hlavním úkolem tohoto období je osamostatnit se od rodičů. Přestat sám sebe vnímat jejich pohledem, ale utvořit si vlastní. Puberťák se začne vymezovat proti jejich názorům a vytváří si svoje (často opačné). Dítě svobodomyslných rodičů bude vyhledávat řád, kdo byl držen zkrátka, začne ignorovat pravidla. Přichází období, kdy si dítě začne říkat: jak je možné, že já, tak skvělý a otevřený člověk, mám tak nemožné rodiče? Období puberty doprovází překotný vývoj mozku, který je dokončen přibližně mezi 20. až 25. rokem. Proto je také v některých zemích posunutá hranice dospělosti včetně možnosti pít alkohol až na vyšší věk než třeba u nás.

Hormony a první menstruace

Nejpozději se vyvíjí přední mozek, který je také zodpovědný za rozhodování a kontrolu chování. Proto také pubertální děti často nedomýšlí důsledky svých rozhodnutí. Celý tento vývoj je řízen nervovým a hormonálním systémem.

shutterstock_787007248_small.jpg

Dívky dospívají o něco dříve než chlapci. Začátek puberty přichází průměrně okolo jedenáctého roku, v normě je posun o dva roky dříve nebo později. Začne se zrychlovat růstové tempo, dívky vyrostou přibližně o 20 centimetrů a přiberou cca 35 % své váhy (průměrně 20 kg). Od začátku puberty se postupně začnou objevovat sekundární pohlavní znaky – prsa, ochlupení, tuk se začne ukládat do oblasti boků. Završením fyziologické puberty u dívek je první menstruace. Většinou se objeví po 2–3 letech po tom, co dívce začnou růst prsa. Zvětšování prsní žlázy je řízeno hormonálně. Ovlivnit ho mohou nejen vlastní hormony, ale často i toxiny, takzvané hormonální rušiče. U některých dívek začnou prsa růst o dost dříve, než je normální. Většinou to znamená větší citlivost na hormony. Někdy mají zduřenou prsní žlázu dokonce i novorozenci a kojenci, a to v důsledku matčiných hormonů. Menstruace zároveň přichází po roce nejvyšší růstové aktivity. U většiny (95 % dívek) se první menstruace objevuje mezi 12–14 rokem. V té době dosahuje tělesná výška téměř svého maxima. To znamená, že dívky, které již menstruují, vyrostou už jen pár centimetrů. Ve skutečnosti je doba první menstruace ovlivněna i geneticky a souvisí se zralostí kostry. První menstruaci ovlivňuje ale také celkové tělesné složení. Tělesný tuk by měl přesahovat 17 % hmotnosti a tak by dívka měla vážit v průměru okolo 47 kg. Menstruace je na tělesné složení navázána po celou dobu života. Pokud žena moc zhubne a ztratí tukovou tkáň, tělo ví, že by nedokázala donosit zdravý plod a menstruaci i ovulaci zastaví. Udává se, že k jejímu zastavení dochází, pokud se hmotnost sníží pod 10. percentil hmotnosti k výšce. U dívky vysoké 160 cm je to tedy přibližně 45 kg. Někdy ale stačí ztráta hmotnosti o 10 – 15 %. Ztráta menstruace je zároveň varovným příznakem. Pro její znovunastartování ale nestačí pouze dosáhnout váhy, při které se ztratila – je nutné nabrat o několik kil více (alespoň o 2 kg).

Pozor na hubnutí i antikoncepci!

Dívky v pubertě začnou hodně řešit, jak vypadají, zda jsou dost štíhlé, atd. Nadměrné hubnutí je ale v této době nebezpečné, protože může narušit vývoj ženských pohlavních orgánů, který je navázán na pravidelnou menstruaci.

Puberta je spuštěna hormonálním systémem již několik let před prvními projevy. Hypotalamus a hypofýza pulzně, rytmicky vypouští luteinizační hormon LH neboli lutropin. Ten stimuluje vaječníky k produkci ženských hormonů a u dospělé ženy spouští ovulaci. Způsobuje také zvýšení bazální teploty, která ovulaci doprovází. Nejprve je tento hormon produkován jen v noci. Protože je hormonální systém velmi navázán na střídání světla a tmy, je pro zdravý vývoj dítěte důležité, aby pravidelně spalo v tmavé místnosti a nedívalo se před spaním do mobilu, tabletu a na televizi – modré světlo přístrojů může vylučování potřebných hormonů narušit. Hormonální systém ženy dozrává několik let a postupně se stabilizuje. Na začátku je normální, že menstruace vynechává, může docházet k různému špinění v průběhu cyklu kvůli poklesu hladině hormonů. Délka cyklu není ustálená a většinou ani neprobíhá ovulace. Na počátku dochází k takzvané nepravé menstruaci, kdy se sliznice z dělohy odlučuje v důsledku poklesu hormonů. Zasahovat do tohoto přirozeného vývoje antikoncepcí je velkou chybou. Ta bývá lékaři bohužel často doporučována nejen jako prevence početí, ale také pro úpravu menstruačního cyklu. Bolestivá menstruace je způsobená nadměrnými děložními kontrakcemi, kdy zvýšená hladina prostaglandinů způsobuje zvýšení právě kontrakcí a tlaku v děloze. Tato bolestivost většinou sama vymizí po narození prvního dítěte, protože dojde ke změně děložního čípku, kterým snáze odtéká krev. Dojde také k vyrovnání hormonálních hladin.

Předčasná puberta

abstract-2468874_640.jpg

Nervový, hormonální systém spolu s tělesným a psychickým vývojem probíhá postupně po řadu let. Vše má svůj čas a je dáno i individualitou každé ženy. Pokud ale dojde k velkým výkyvům, může to být znak narušeného vývoje a je třeba do procesu zasáhnout detoxikací, aby vývoj mohl probíhat podle pravidel organismu a nebyl narušen toxiny a patogenními mikroorganismy. Jedním takovým nebezpečím je předčasná puberta, která se může objevit už v průběhu 1. a 2. třídy. U těchto dívek většinou dochází k poruchám růstu a kostní tkáně, růst je předčasně ukončen a dívka je menší než by geneticky měla být. Předčasnou pubertu většinou doprovází poruchy hormonálního systému a celý život jsou tyto dívky více ohroženy karcinomy prsu, vaječníků, ale také neplodností. Dívky většinou špatně nesou, že vybočují z okruhu svých vrstevníků. Tyto dívky jsou také ohroženy anorexií a jinými poruchami příjmu potravy, ale i úzkostmi a depresemi.

A jaké jsou příčiny předčasné puberty? Někdy k ní vede nadměrná hmotnost, zvýšené množství tuků v těle. Tyto příčiny nesouvisí jen s výživou, častým problémem je nadměrný příjem bílkovin a vysokokalorické stravy, hlavně mezi 6. – 8. rokem života, důležitou roli hraje i hormonální systém a porucha tukové tkáně. Do té se ukládá řada toxinů, která následně narušuje hormonální systém. Roli mohou hrát toxiny z životního prostředí v potravě, hlavně však pozor na sóju, maso či mléko, které jsou někdy zdrojem nežádoucích hormonů. Některé toxiny - hormonální rušiče, najdeme v kosmetice, plastovém nádobí, je jím například bisfenol. Předčasné dospívání ale mohou spustit i hormony produkované přímo organismem. Takovým nežádoucím zdrojem hormonů mohou být ovariální cysty, nádory hormonálních orgánů, nadledvin, problémy štítné žlázy, jater. Zde je nutné najít příčinu a tu odstranit pomocí příslušných preparátů. Hormonální systém je řízen nervovou soustavou. Různé infekce, záněty, mikrobiální ložiska, ale i úrazy hlavy mohou vést k nadměrné aktivaci hormonálních žláz. U podezření na předčasné vyspívání bychom se měli zaměřit na detoxikaci tukové tkáně a hormonálního systému a nezapomenout ani na psychiku. 

Poradna