Ženský cyklus je řízen hormonálním systémem. Mnoho žen v dnešní době trápí, nefunguje, jak má. Na jaké orgány se zaměřit v detoxikaci?

Název hormonální vychází z řeckého horman, pohánět, vyvolávat činnost. Hormonální systém je tedy něco, co naše buňky popohání k činnosti a řídí aktivitu. Dalšími důležitými systémy napojenými na hormonální jsou: nervový (zpracovává informace a rozhoduje) a imunitní (ochraňuje, brání a dělá pořádek). Podle čínského pentagramu patří práce, starostlivost a hospodaření s energií pod okruh sleziny. Tento orgán ovlivňuje hormonální systém nejvíce. Zároveň řídí i emoci přitažlivosti a odporu, přiblížení a oddálení se. Tímto střídáním protikladů vytváříme jakýsi rytmus, který vystihuje hormonální systém ženy. Aby byl tento systém zdravý, musí být sladěný s rytmy přírody. A abychom se na ně mohli správně naladit, potřebujeme právě zdravou funkční slezinu.

Hypotalamus, hypofýza a epifýza

couple-731890_1280.jpgKromě fyziologických funkcí, které ovlivňují hlavně krevní oběh a lymfatický systém, nese každý základní orgán pentagramu, tedy i slezina, celou řadu principů a emočních vzorců, které mohou být narušeny toxiny, mikrobiálními ložisky nebo chronickými záněty. V případě sleziny je to právě hormonální systém, který je našimi emocemi řízen. Emoce vznikají v těle, v jednotlivých orgánech a pomocí nervového systému se pak přenáší do mozku; tam je můžeme vnímat pomocí pocitů a dále s nimi pracovat. Mozek na základě emocí vytváří pokyny pro tělo. Důležitou anatomickou strukturou je hypotalamus, kde nervové impulzy řídí vylučování jednotlivých řídících hormonů. Prakticky se v něm nervová soustava přepíná na hormonální. Hypotalamus je část mezimozku a někdy se mu říká vegetativní mozek, protože ovládá všechny životní (vegetativní) centra. Kromě základních životních funkcí řídí i všechno spojené s rozmnožováním, dospíváním, tvorbu pohlavních buněk, ovulaci, menstruaci, chuť na sex, porod či laktaci… S hypotalamem je propojená také hypofýza. Je to centrální žláza, která je nadřazená všem ostatním hormonálním žlázám – taková „ředitelka“ celého hormonálního systému. S hypotalamem je propojena přímo nervovými drahami a krevním oběhem. Většina problémů s menstruací – bolestivost, křeče, nadměrně silná/slabá, nepravidelná, ale i výtoky a jiné gynekologické problémy souvisí s poruchami hormonálního cyklu a je tedy nezbytné detoxikovat nervové struktury, které řídí vznik hormonů.

Důležitá amygdala

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na detoxikaci amygdaly. Ta je takovou psychologickou stráží - když se jí něco nezdá, spustí emocionální poplach. Aby žena dosáhla orgasmu při sexuálním styku, musí mít toto centrum vypnuto. Nesmí ji nic podvědomě zneklidňovat, musí se cítit v klidu a bezpečí. Orgasmus ženy může být pro proces oplodnění důležitý. Stahy pánevního dna a dělohy totiž pomáhají spermiím dostat se do vaječníků a potkat se s vajíčkem, oplodnit ho. Zajímavé je, že podvědomí ženy skrze orgasmy řídí, se kterým mužem by měla mít společné potomky. Pokud otěhotnět podvědomě nechce, většinou se její orgasmus dostaví před vyvrcholením muže. Pokud je to naopak a potomky s ním chce, dosáhne vrcholu až po mužově ejakulaci. Jakékoli toxiny v amygdale, ale i poškozené emocionální vzory, které vzbuzují negativní pocity, mohou stát za problémy s otěhotněním, menstruačním cyklem a dalšími aspekty mateřství a ženství. Poškozená amygdala často stojí za ztrátou mateřských instinktů, za problémy s kojením, laktační psychózou. Emoční vzorce se často týkají strachu z těhotenství, mateřství či obecně z rodičovské role, ale také vztahu k mužům; častá bývá nedůvěra, strach ze ztráty svobody nebo obava ze závislosti.

Pohlavní hormony a emoční struktury

Hypotalamus s hypofýzou řídí další hormonální orgány, které ovlivňují reprodukci. U žen jsou to vaječníky, u mužů varlata. V nich vznikají pohlavní hormony: testosteron, estrogen a progesteron. Zdravá a funkční tkáň nadledvin je obrovsky důležitá v období ženského přechodu, kdy vyhasíná činnost vaječníků a potřebné hormony se vytváří právě zde. Proto při jakýchkoli problémech v období klimakteria je důležité zaměřit se na detoxikaci této tkáně. V kůře nadledvin se produkují další hormony, které mohou ovlivnit rozmnožování i menstruační cyklus. Jsou to glukokortikoidy, které nám pomáhají zvyknout si a lépe snášet stres. Při jejich nadprodukci, která může být způsobená nejen stresem, ale i třeba chemickými toxiny nebo mikrobiální ložisky, může dojít k potlačení tvorby pohlavních hormonů. V kůře nadledvin, ale i dřeni jsou tvořeny stresové hormony poplachové reakce: adrenalin, dopamin a další. Například nedostatek dopaminu, hormonu spokojenosti, zvyšuje hladinu prolaktinu. Ten pak blokuje ovulaci u žen, u mužů brání dozrávání spermií. Do tvorby pohlavních hormonů a rozmnožování také zasahují hormony štítné žlázy. Nesmíme zapomínat, že naše hormony jsou řízeny především emocemi. Třeba strachem ženy z otěhotnění, z role matky, obava, že ji muž opustí. Často za problémy s hormony stojí nepřijetí ženské role. Může to souviset třeba s prací, kde je žena okolnostmi nucená, aby se chovala jako muž – byla rázná, rychle se rozhodovala. Velmi častý syndrom polycystických ovarií způsobující neplodnost je tak typický pro mladé, výkonné a chytré ženy, které zastávají různé manažerské posty. Nestačí tudíž řešit svou tělesnou schránku; dokud si neuzdraví duši, tak se svými problémy buď vůbec nepohnou, nebo se jim budou neustále vracet. U všech ženských problémů je nutné zaměřit i se na detoxikaci emočních struktur a pracovat s emočními vzorci.

Vliv Měsíce na menstruaci

Hormonální systém je přes hypotalamus a šišinku navázán na rytmy přírody. V této souvislosti je třeba si uvědomit, jak se lidská společnost za posledních pár staletí změnila. Ještě před shutterstock_776591572_small.jpg100 lety byla elektrická energie vzácná, šetřilo se s ní a třeba v noci se nesvítilo jako dnes. Na Zemi je poměrně málo míst, které by nezamořoval světelný smog. Zároveň má většina z nás představu, že v noci není nic vidět a pro pohyb venku používá ve tmě baterku nebo jiné svítidlo. Ale není to tak úplně pravda. I v noci se v přírodě můžete pohybovat bez jakéhokoliv osvětlení. Množství světla se samozřejmě mění – při úplňku je ho nejvíce, za novu logicky méně. Toto přirozené střídání světlejších a tmavších nocí vedlo během evoluce k tomu, že se hormonální systém žen na tento rytmus naladil. Je to pochopitelné; pro sexuální akt bylo potřeba soukromí, bezpečí a klid, což noci poskytovaly v hojné míře. Pro otěhotnění ženy je ale potřeba, aby k sexuálnímu styku došlo v období ovulace – a vzájemná setkávání byla příhodnější právě za úplňku. V tomto období také většinou spíme méně než obvykle, zhruba o půl hodiny. Přirozený cyklus se naladil tak, že k ovulaci docházelo opakovaně v období úplňku. Došlo tedy k synchronizaci lunárního a hormonálního systému. Měsíc svou gravitační silou působí nejen na moře, ale i na ženy. Při novoluní jsou Slunce, Měsíc a Země v jedné přímce: Slunce a Měsíc jsou na jedné straně, proto se sčítají jejich gravitační vlivy – přílivy a odlivy jsou v této době největší. Je to také doba vhodná pro menstruaci a vůbec očistu gynekologického ústrojí, ve kterém nedošlo k usazení oplodněného vajíčka. Vlivem Měsíce se tedy menstruační cyklus žen ustálil na periodě přibližně 28 dní. Pokud je tato délka výrazně jiná, mohou za tím být nedostatečné hladiny hormonů a jejich nerytmické střídání. Třeba cykly mohou být bez ovulace nebo nedochází ke správnému vývoji sliznice v děloze a vajíčko se nemůže uhnízdit. Následně pak nedojde k pravé menstruaci, ale k tzv. krvácení ze spádu hormonálních hladin. Podobné krvácení mají ženy, které používají hormonální antikoncepci.

Estrogen a progesteron v životě ženy

swim-2754903_small.jpgHormonální systém ženy je řízen dvěma hlavními hormony – estrogenem a progesteronem. Hladina estrogenu v první polovině cyklu postupně narůstá. Jeho hlavním úkolem je nechat dozrát vajíčko a následně ho uvolnit z vaječníků. V době jeho působení v těle produkuje děloha hlen, podobný bílku, který umožňuje snadnější cestu spermií do vejcovodů. Estrogen působí na naši psychiku velmi pozitivně, snižuje i vnímání bolesti a dokonce zlepšuje naši paměť. Estrogen vzniká i u mužů, v nadledvinkách, jen v menším množství. Ženy mají také mužské hormony, androgeny, které vznikají ve vaječnících i nadledvinkách. Ovlivňují u nich agresivitu a libido. U každého člověka jsou poměry těchto hormonů různé, odráží se na hmotné úrovni podle toho, jak aktivní je mužská a ženská část duše dotyčného.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu, tedy po uvolnění vajíčka, se zvyšuje hladina progesteronu. Ten má zase za úkol připravit dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka, a pokud se tak stane, tak ho „ochraňovat“, tedy snižovat dráždivost dělohy. Pod jeho vlivem děloha také produkuje hustý a viskózní hlen, který ji má chránit před průnikem mikroorganismů. Progesteron dále stimuluje růst mléčné žlázy, ovlivňuje termoregulační centrum – tohoto principu se využívá při měření bazálních teplot v cyklu. Také zvyšuje metabolismus; v těle je zadržováno více vody. Proto se ženy před menstruací cítí nateklé, nezřídka mají chuť na sladké. Tento hormon má ochranný vliv na myelin a centrální nervovou soustavu, zpětnou vazbou působí na hypotalamus a řídí ovulaci – ta se při jeho zvýšené hladině prakticky blokuje. Právě tohoto principu se používá při působení hormonální antikoncepce na organismus ženy, a proto by se užívání těchto prostředků mělo dobře zvážit. Naruší se střídavé působení hormonů, ztratí se jejich přirozený rytmus, který je pro zdraví ženy tak důležitý. Každý hormon totiž příznivě působí na jiné struktury. Není pravda, když se říká, že užívání hormonální antikoncepce je stav podobný jako při těhotenství a že je to pro ženy přirozené.

Poradna