Minule jsme se věnovali menstruaci a problémům, které jsou s ní spojené. Dnes se zaměříme na další nepříjemný jev - vaginální výtoky.

Minule jsme si také vysvětlili, že za většinou těchto problémů stojí narušení rytmu hormonálních cyklů. Rozhodně je ale nezharmonizujeme antikoncepcí, jak se nám často snaží vnutit gynekologové. V tomto článku si do hledáčku vezmu další nepříjemný jev a tím jsou vaginální výtoky.

Kyselé prostředí

Skoro každá žena zažila ten pocit nepříjemného pálení až řezání a bolesti. Když se pak snaží intimní místa omýt, aby pálení ustalo, celý problém se ještě zhorší a zintenzivní. Možná z toho vznikl mýtus, že se při hygieně nemá používat mýdlo, protože se naruší kyselé prostředí vaginy a přemnoží se kvasinky. Právě toho se chytli výrobci různých intimních gelů, kteří slibují hory doly.

Skutečnost je však složitější. Ano, ve vagině je kyselé prostředí; to je ale výsledkem zdravého organismu. Když si zdravá žena umyje pochvu mýdlem, nic se nestane, kyselé prostředí se samo obnoví. Kvasinkám, hlavně různým typům Candidy, kyselé prostředí nevadí. Naopak. Nejlépe se jim daří v rozmezí pH 2-8 a navíc svou činností kyselé prostředí sami vytváří. Tyto mikroorganismy kvasí různé druhy cukrů. Kyselé pH je tak výsledkem zdravé bakteriální mikroflóry, která ho záměrně vytváří, aby se zabránilo přemnožení nejen kvasinek ale hlavně jiných patogenních mikroorganismů. I prospěšné bakterie se živí cukry a zmíněným kvasinkám je „kradou“. Když je ale ve tkáni cukrů nadbytek, snadno uživí jak užitečné bakterie, tak i kvasinky, které se pak leckdy přemnoží a mikroorganismy pak mezi sebou bojují o potravu a o to, kdo se na sliznicích udrží a v jakém počtu.

Sliznice vaginy a její obyvatelé

Podobně jako na kůži, ve střevech, v dýchacíshutterstock_1174108660_small.jpgm traktu, je sliznice vaginy v kontaktu s vnějším prostředím a je obsazena tisíci různých druhů mikrobů. Vagina je jakýsi svalový kanál, trubice, vedoucí z povrchu těla k děložnímu čípku, který uzavírá dělohu. Díky vagině můžeme otěhotnět, rodíme děti a odchází skrze ni i krev při menstruaci. Je evolučně tedy připravena na to, že se do ní dostává ohromné množství patogenů a proto má samočistící schopnosti. Ve sliznici vaginy dorůstají postupně ve vrstvách buňky a olupují se - podobně jako u kůže. Nejsvrchnější, olupující se vrstvy obsahují velké množství glykogenu, složitého zásobního cukru. Ten slouží jako potrava pro mikroorganismy, hlavně pro laktobacily. Ty se do vaginy dostávají ze střev, proto také zdravá mikrobiota vaginy je závislá na zdravé mikroflóře ve střevě.

Laktobacily nebo bifidobakterie jsou ve vagině důležité nejen pro udržení zdravého prostředí, ale jejich úkol je též obsadit střevo rodícího se dítěte a pomoci vytvořit zdravou střevní mikrobiotu. Ta je totiž zásadní pro imunitu, metabolismus a nervový systém. Její narušení je jednou z hlavních příčin nemocí jako jsou alergie, ekzémy, autoimunitní poruchy, Crohnova choroba, záněty střev, žaludku, ústní dutiny, syndrom dráždivého střeva, metabolický syndrom, intolerance potravin, poruchy trávení a vstřebávání, rakoviny tlustého střeva, prsu, urogenitální problémů a nervové poruchy jako autismus, deprese, schizofrenie, obsedantně kompulsivní porucha, úzkosti a řady dalších potíží.

Hormonální rytmus a potřeba zdravé mikrobioty

Střevní mikrobiotu předávají matky svým dětem průchodem porodními cestami. A proto i jedním z hlavních úkolů bakterií mléčného kvašení ve vagině je přesunout se do trávicího traktu novorozeného dítěte. Přítomné bakterie mají pak za úkol vyčistit střevo potomka a umožnit růst těm správných druhům. Po porodu je totiž ve střevech kyslíkové prostředí a kyslík je potřeba odstranit, což zajišťují laktobacily a bifidobakterie. Děti, které se narodily císařským řezem, mají těchto bakterií málo a střevo tak obsadí převážně kožní bakterie, kterým kyslík nevadí.  Tito jedinci pak mají vyšší náchylnost k alergiím, astmatu, celiakii, zubním kazům nebo autismu… Zdravá mikrobiota ve vagině je důležitá pro zdraví matky, a zásadně ovlivňuje zdraví dítěte.

Zdravá žena má sliznici pevnou, pružnou a odolnou. Je tak chráněna nejen před možným poškozením, ale i před rizikem průniku různých patogenů, se kterými se velmi pravděpodobně setká. Například papillomaviry, jejichž přenašeči je i řada mužů. Pokud má žena zdravou sliznici, po setkání s nimi se jí nic nestane. Viry se jednoduše nedostanou do hlubších vrstev a fyziologickým výtokem jsou velmi rychle odplaveny. U sliznice, která je poškozená zánětem, s mikrotrhlinami způsobenými kvasinkami, se prudce zvyšuje možnost proniknutí dále do těla.

Těhotenství a výtoky

Ve chvíli, kdy proběhne ovulace a uvolní se vajíčko, dojde k poklesu estrogenu, ale zvýší se hladina progesteronu, hormonu mateřství. Ten má zase za úkol připravit dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud se tak stane, zároveň ho tento hormon i „ochraňuje“, tedy snižuje dráždivost dělohy. Pod jeho vlivem pak děloha produkuje hustý a viskózní hlen, který ji brání před průnikem mikroorganismů. Progesteron zpomaluje odloupávání sliznice, aby bylo zajištěno dost potravy pro prospěšné bakterie do konce cyklu, kdy dojde buď k menstruaci, nebo se oplozené vajíčko v děloze usadí a začne se vyvíjet nový život.
V těhotenství se poměry ve vagině mění a k regulaci mikrobioty dochází i ve střevech. Organismus matky se tak připravuje na těhotenství, porod a kojení. Dochází ke ztrátě rozmanitosti druhů, aby došlo ke kolonizaci dítěte těmi nejprospěšnějšími a nejdůležitějšími mikroorganismy. Střevní mikrobiota se také zaměřuje na to, aby se z potravy uvolnilo co nejvíce kalorií.

Pokud jsou ve vagině přítomna mikrobiální ložiska různých patogenů, která se v těhotenství aktivují, dochází k nepříjemným výtokům. To je pro ženu samozřejmě velmi náročné. Někdy vznikají i emoční problémy a jiné zátěže.

Léky versus detoxikace v těhotenství

woman-1482876_1920.jpg

Těhotné ženy řeší ale při výtoku složitý problém: jakýkoli infekční výtok je totiž velmi nebezpečný jak pro ženu, tak pro její dítě. Nejčastější příčinou předčasných porodů je právě infekční zánět genitálního ústrojí. Zároveň by žena k porodu měla jít se zdravou poševní sliznicí. Kvasinky jsou velmi záludné: pokud se přemnoží, způsobují na sliznici zmíněné mikrotrhliny a tkáň je křehká, nepružná a praská. Přemnožení kvasinek tak může způsobit zbytečná poporodní poranění na vnějších, ale i na vnitřních rodidlech. Jsou to potíže nepříjemné, bolestivé a díky odchodu očistků se i špatně hojí. Nutnost šití navíc může způsobit celou řadu problémů v budoucnu. Klasické léky používané k potlačení kvasinek a patogenních bakterií či prvoků, mají ale nezanedbatelné vedlejší účinky. Jeden z nejčastějších dotazů, který dostávám proto je, zda je možné použít preparáty Joalis v těhotenství ke zmírnění těchto obtíží. Legislativně ne: všechny potravinové doplňky pro těhotné a kojící ženy a děti do 3 let podléhají jiné legislativě a jsou schvalovány v jiném režimu. Na druhou stranu se ale každý člověk rozhoduje sám za sebe, za svoje zdraví. Já osobně bych v případně akutních problémů nasadila raději přírodní doplňky stravy než chemické látky. Přinejmenším při prvním výskytu příznaků výtoku. Obecně ale není dobré se v těhotenství pouštět do celkové detoxikace. Pokud už ale nějaký problém vznikl, vždy je lepší se snažit ho vyřešit co nejjednodušší a nejméně zatěžující cestou.

U výtoků a urogenitálních infekcí, emočních příčin problémů pohlavního ústrojí ještě zůstaneme i v příštím díle a zaměříme se na detoxikační postupy, které vedou k jejich trvalému vyřešení.

Poradna