V našem seriálu o ženách jsme si vysvětlili, že výtoky jsou způsobené přemnoženými patogenními organismy. Dnes si přiblížíme, které infekce se na výtocích podílejí.

 Hormonální rovnováhu narušuje celá řada toxinů. Může se jednat o různé chemické látky, které působí jako hormonální rušiče nebo toxické kovy, například kadmium, jehož zdrojem je tabák a výrobky z něj. Toxinem, který hormonální rovnováhu narušuje nejčastěji, jsou však naše poškozené emoční vzorce. Je tedy nutné zaměřit se nejen na samotné urogenitální ústrojí a patogenní mikroorganismy v něm, ale řešit i možné související příčiny: emoce, stres, psychocysty a traumata, které skrze hormony pohlavní ústrojí výrazně ovlivňují.

Patogenní mikroflóra jako příčina předčasných porodů i neplodnosti

Patogenní mikroflóra ve vagině se neprojevuje jen obtěžujícími výtoky. Je velmi nebezpečná, protože ohrožuje nejen ženu, ale také její potenciální děti. Velkým problémem současného porodnictví je vzrůstající počet předčasných porodů. Díky špičkové lékařské péči většinou přežijí a nemají ani žádné zdravotní následky. Přesto je jejich start do života zbytečně zatížen. Minimálně dochází ke vzniku různých postnatálních emočních traumat, protože tyto děti bývají umístěny do inkubátorů a napojené na dýchací přístroje. Nemohou být tedy v těsné blízkosti své matky a cítí se ohrožené. Některé lékařské studie potvrzují, že pobyt dítěte v inkubátoru má negativní vliv na variabilitu srdeční frekvence, která je indikátorem emoční pohody a zdraví.

pregnant-woman-1910302_1280.jpgZáchrana života dítěte je samozřejmě na prvním místě. Někdy je však miminko tomuto stresu vystaveno zbytečně. Mezi nejčastější příčiny předčasných porodů patří patogenní mikroorganismy v urogenitálním ústrojí. Pokud by ženy prošly před otěhotněním detoxikací, došlo by k ozdravění střevní a vaginální mikroflóry a řada dětí by se nemusela narodit předčasně a mít ztížený start do života. Poškozená mikrobiota vede k řadě dalších problémů: alergie, ekzémy a jiné imunopatologie. Často dochází i k zaplavení nervového systému toxiny, což může vést k následným poruchám vývoje.

V dnešní době, kdy má mnoho párů problém s otěhotněním a využívá možnosti umělého oplodnění, má detoxikace obrovský smysl. Často dokáže pomoci vyřešit příčiny neplodnosti nebo alespoň výrazně zvyšuje úspěšnost umělého oplodnění. Patogenní mikroorganismy totiž úspěšnost otěhotnění při asistované reprodukci velmi snižují. Porušená vaginální mikrobiota stojí i za řadou potratů a mnoho žen kvůli ní trpí různými také zdravotními problémy v oblasti pohlavního ústrojí.

Endometrióza

Endometrióza je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, při kterém se sliznice dělohy, endometrium, dostává mimo dělohu, např. do vaječníků nebo dutiny břišní. Slizniční buňky však i nadále podléhají hormonálnímu řízení a tak při menstruaci dochází k jejich rozpadu. Odloučená sliznice a krev nemůže odtékat přes děložní čípek, jako je tomu v případě dělohy, ale zůstává na místě. Tak dochází ke vzniku chronického zánětu. Zasažená místa bolí, přičemž bolest se často přenáší do celého podbřišku. Vlivem zánětu také dochází k různým srůstům a tato místa začnou bolet trvale. Pokud jsou zasaženy vaječníky, mohou vzniknout problémy s plodností. Právě částečky sliznice nejčastěji přinesou do vaječníků a břišní dutiny patogenní mikroorganismy, které postupně pronikají do dalších tělesných struktur.

Velmi častým patogenem, který endometriózu způsobuje, jsou bakterie mycoplasma a ureaplasma, které patří do čeledi bakterií nazvané Mollicutes. Je dobré zvážit i detoxikační kúru u mužů, u nichž se patogenní mikroflóra neprojevuje výtoky, ale přežívají ve formě mikrobiálních ložisek a mohou stát za řadou mužských zdravotních problémů včetně neplodnosti. Z těchto mikrobiálních ložisek může být žena opětovně nakažena.

Zdravá sliznice se umí efektivně bránit

Jakékoli patogeny včetně kvasinek výrazně zvyšují riziko nakažení jinými mikroorganismy. Pokud se žena setká například s papillomaviry, chlamydiemi nebo jinými pohlavně přenosnými mikroorganismy, nemusí se nutně nakazit. Zdravá sliznice její vaginy nápor zvládne a nedovolí patogenům dostat se hlouběji do tkání. Pokud jsou zde však přemnožené, aktivované kvasinky, je nákaza téměř jistá. Patogenní mikroflóra výrazně zvyšuje i riziko vzniku rakoviny děložního čípku či samotné dělohy. Často také dochází k přenosu patogenů do močového traktu a v tomto případě jsou ohroženy ledviny. Chronický zánět ledvin ovlivní celý organismus, neboť mimo jiné ztěžuje vylučování různých druhů toxinů a dochází k jejich kumulaci. Následuje řada problémů včetně zánětů kloubů, kůže či potravinových reakcí.

Psychocysty a stres

baby-1915402_1280.jpg

Prvotní příčinou přemnožení patogenní mikroflóry a všech dalších toxinů je stres v oblasti urogenitálního systému poškozené emoční vzorce, psychocysty. Psychosomatika pohlavního ústrojí odráží to, jak se žena cítí být ženou, ale i její vztahy k mužům. Výtoky často trpí ženy, které s partnerem podvědomě nechtějí otěhotnět, nechtějí s ním mít sexuální styk, bojí se mateřství, partnerství a společného rodičovství s konkrétním mužem.

Na stres „nasedají“ další toxiny, radioaktivita, viry, toxické kovy, chemické látky a podobně. Ty blokují dozrávání slizničních buněk a dochází k dysplazii (poruchy funkce a struktury buňky). Produkují totiž malé množství glykogenu, díky čemuž se přemnoží patogeny, protože ty dobré bacily (laktobacily) nemají dostatek potravy. Opakující se výtoky by pro ženu měly být důrazným varováním, protože jsou často prvním příznakem narušené sliznice, takzvaným předrakovinným stavem, který může vést až k rakovině. Sliznice často negativně ovlivňuje také narušený metabolismus. Například při inzulinorezistenci, neschopnosti rychle uklidit cukr z tkání, často dochází k přemnožení kvasinek a z toho pak plynou další problémy.

Nejčastější patogenní organismy v pohlavním ústrojí ženy

Kvasinky

Kvasinky se okolo nás nachází prakticky všude. Jsou přirozenou, kontrolovanou mikroflórou sliznic. Najdeme je v pohlavním ústrojí, střevech, ústech, v jícnu, v krku. Pokud dojde k přemnožení, vytváří mikroskopické trhliny ve sliznicích a do krve začnou pronikat patogenní mikroorganismy. Častým příznakem je zvýšená únava, nesoustředěnost, podrážděnost, bolesti hlavy, migrény, silné předmenstruační potíže, opakované záněty močového měchýře, kožní vyrážky, bolesti svalů… Mimo jiné vyvolávají chuť na sladká, sacharidová jídla. Nejčastějším druhem je Candida albicans. Kvasinky dramaticky mění rizikovost dalších patogenů – podporují například Escherichia coli, streptokoky a stafylokoky. Při přemnožení ve vagině vzniká bílý výtok tvarohovité konzistence, někdy může být až hnisavý. Většinou urputně svědí a pálí, sexuální styk je nepříjemný a bolestivý.

První pomocí může být živý, bílý jogurt, který dodá na sliznici laktobacily, které pomohou utlumit překotné množení kvasinek. Akutně může se stejným problémem pomoci i kokosový nebo tea tree olej. Při tomto typu výtoku je ale nejlepší zároveň ihned nasadit komplex Candid, který v sobě zahrnuje všechny příčiny jejich přemnožení. U chronických kvasinkových výtoků je nutná celková detoxikace.

Trichomonáda

carlo-navarro-wcbcrxk7nmu-unsplash.jpgTrichomonády se přenášejí pohlavním stykem, ale protože žijí i v dýchacím systému, je možný i jiný přenos. Nákaza většinou probíhá bez příznaků nebo jen s mírnými záněty sliznice. Vznikají mikrobiální ložiska, ze kterých pak u mužů vznikají záněty prostaty, nadvarlat a neplodnost. U žen se mohou ložiska po čase aktivovat, velmi často se tak děje v těhotenství. Dojde pak k výraznějšímu zánětu vaginy, hnisavému poševnímu výtoku nazelenalé až žlutobílé barvy, typicky s hnilobným zápachem. Výtok je velmi svědivý. Mohou také způsobit předčasný porod. Často v nich přežívají mollicuty. Někdy jsou také příčinou opakovaných zánětů močového měchýře.

Gardenella / bakteriální vaginóza

Jedná se o vazký nehnisavý poševní výtok s charakteristickým rybím zápachem. Gardenelly jsou běžnou součástí poševní mikroflóry a celého urogenitálního traktu. Problém ale nastává při jejich přemnožení, ke kterému dochází většinou při hormonální dysbalanci nebo po léčbě antibiotiky. Při přemnožení a vzniku infekčních ložisek v dalších tkáních mohou způsobit celou řadu problémů, jako jsou záněty močových cest, u mužů zánět prostaty. Mohou být také jednou z příčin předčasného porodu, špatně se hojících poporodních poranění a infekce může být přenesena na dítě.

Mycoplasmy a ureaplasmy

Vedle endometriózy způsobují také záněty močových cest a močového měchýře. U mužů navíc mohou vyvolat zánět prostaty, u žen způsobují záněty gynekologických orgánů. Velmi nebezpečné jsou v těhotenství, opět jsou příčinou předčasných porodů a potratů. Vyvolávají zánět plodových obalů. Protože snadno pronikají placentární bariérou, jsou jednou z příčin preemklampsie (vysoký tlak těhotné ženy ohrožující život plodu). Pokud se tato infekce v těhotenství vyskytne, po porodu dochází k poporodním horečkám.

Chlamydie

Patří mezi jedno z nejčastějších sexuálně přenosných onemocnění. Jsou častým původcem urogenitálních zánětů a způsobují zduření lymfatických uzlin. Nákaza však nemusí proběhnout pouze sexuálním stykem, poměrně častý je přenos z matky na děti. Udává se, že cca 15 % dětí ve věku dvou let má chlamydiová ložiska. Projevují se u nich opakovanými záněty močových cest a neurčitými bolestmi břicha, hlavně v podbřišku. U žen je tato infekce obzvlášť nebezpečná, protože může probíhat bez příznaků a postupně napadnout epitel děložního čípku, dělohu, vejcovody, lymfatický systém a postupovat do břišní dutiny a pak napadnout vnitřní orgány jako játra, slezinu, střeva… Až 70 % srůstů vejcovodů je způsobených chronickou chlamydiovou infekcí! Je také další z častých příčin předčasného porodu a poporodních komplikací.

U mužů způsobuje také celou řadu urogenitálních problémů a postupuje podobným způsobem, velmi často je přenesena do synoviální výstelky kloubů, kde způsobuje záněty. V urogenitálním ústrojí může patogenně působit i řada dalších bakterií.beach-768587_1280.jpg

Koky

Z koků  je to Streptococcus agalactiae (GBS – group B), Staphylococcus saprophyticus, z negativních koků hlavně kapavka Neisseria gonorrheae. Často se do pohlavního ústrojí dostávají střevní bakterie, například Escherichia coli, Klebsiella. Z anaerobních bakterií jsou to hlavně Bacteriodes, Prevotella, Clostridiales (Peptococcus, Peptostreptococcus), Actinomycetales (Mobiluncus), Fusobacteriales (Leptotrichia).

Roupy

Někdy se můžeme setkat s výtoky i u malých děvčátek. Nejčastější příčinou bývají roupy. Uschlá vajíčka těchto parazitů jsou nalepená na hračkách nebo v prachu. Děti je vdechnou, ulpívají jim na sliznicích a hlenem se dostávají se do trávicího traktu. Pokud je ve střevech špatná mikrobiota a obývají je agresivní kmeny infekcí (často enterobní a anaerobní bakterie), roupy je pak zanáší do rodidel a tím mohou způsobovat řadu problémů.

Poradna