Médium: Květy, č. 32/2020

ORGANISMUS NEJLÉPE VÍ, CO POTŘEBUJE

Odpovídá badatelka v oboru informační medicíny Marie Vilánková.

❱ Liší se dopad počasí na zdraví individuálně? Tvrdí se, že jednou z největších zátěží pro organismus jsou vedra. Může to být tak, že tomu, kdo má vysoké teploty rád, budou škodit méně?

Ano, dopad je velmi individuální. Lidský organismus podléhá vlivu čínského pentagramu. Každý vrchol, mateřský orgán, je spojený s určitým principem a základní emocí (srdce – láska a radost, slezina – sympatie a odpor, plíce – smutek a vůle, ledviny – strachy a inspirace, játra – agrese a tvořivost). Pokud tyto emoce nemáme v rovnováze, dochází i k oslabení určitých orgánů, které danému principu podléhají. Zpravidla nám vadí takové počasí, které je spojeno s daným principem. Vysoké teploty jsou zatěžující pro lidi s problémy srdce a oběhového aparátu, naopak úzkostnějším jedincům, kteří nadměrně reagují na chlad a vlhko, horké počasí dělá dobře. Kdo má teplo rád, tomu horko a slunce neškodí. Osobně si myslím, že se to strašením sluncem přehání. Výsledkem je katastrofální nedostatek vitaminu D, který má závažný dopad na snížení obranyschopnosti.

❱ Máte nějakou radu, jak bojovat s nepříznivým dopadem počasí, kromě toho, že se v zimě dostatečně oblékneme a v létě budeme hodně pít?

Nejdůležitější jsou z mého pohledu dvě věci: mít v rovnováze jednotlivé základní emoce podle pentagramu, k tomu může pomoci detoxikace jednotlivých orgánů. Praxe ukazuje, že toxické a infekční zátěže výrazně ovlivňují emoce, a proto nám určité typy počasí nedělají dobře a mohou působit i zdravotní problémy. A druhá rada? Chodit často do přírody – za každého počasí. Pak si organismus zvykne a počasí pro něj přestává být stresující záležitostí. A ještě něco – schopnost adaptace na počasí, zimu a chlad často ztěžuje nabalování dětí. Moje zkušenost je zcela opačná. Děti se velmi snadno otužují a je lepší je oblékat přiměřeně. Nakonec i ve školce si po vysvětlení paní učitelky zvykly, že ostatní děti mají na podzim zimní bundy, čepice, rukavice... Mým stačil svetr. Každý by měl znát svůj organismus a reagovat podle svých pocitů. Oblékat se, pít tak, aby mu to bylo příjemné. Organismus sám nejlépe ví, co potřebuje. Ale pozor: nejprve se musí zbavit infekcí, protože ty s ním mohou manipulovat a vytvářet mu úplně jiné pocity než jeho vlastní.

„Počasí ovlivňuje naši náladu a ta přímo působí na výkonnost imunitního systému. Když jsme rozmrzelí, unavení, smutní, tak se snáze nakazíme infekční chorobou naopak radost, pohoda jsou tou nejlepší imunitní podporou.“

Marie Vilánková

Galerie

Poradna