Jaké jsou příčiny problémů s ledvinami?

Ledviny mohou být poškozovány jednak přímo, tedy různými toxiny uloženými v tkáni ledvin a močového systému, nebo vlivy z ostatních orgánů.

Co má vliv na poškození ledvin

  • Vysoký krevní tlak – poškozuje glomeruly (glomeruloskleróza), dochází ke ztlušťování a jizvení cévních stěn glomerulu. Vlivem změn ve stěnách cév dochází k nedokrvení glomerulů a dochází k jejich zániku.
  • Diabetes a zvýšené množství glukózy v krvi – dochází k poškození cév, postupně se zhoršují funkce ledvin (diabetická nefropatie). Glukóza zvyšuje tlak krve v glomerulu, dochází ke změnám nejen ve stěnách kapilár, ale i v pojivové tkáni.
  • Záněty ledvin – pyelonefritida (ledviny a ledvinné pánvičky), glomerulonefritida (glomerulů) – dochází k poškození tkání, jejich jizvení a nefunkčnosti. Příčiny zánětu mohou být různé:
    • ukládání imunokomplexů, protilátek (IgA) – za tím obvykle stojí imunopatologické poruchy (revmatoidní artritida a jiné záněty pojiva, autoimunitní vaskulitida), metabolické poruchy (lepek, mléko, lektiny), nezvládnutá infekce a oslabená imunita
    • autoimunitní záněty – typicky revmatoidní artritida, systémový lupus, vaskulitidy
    • infekční záněty – typicky jsou příčinou bakterie, dostávají se do ledvin z močového měchýře (hlavně střevní) nebo krevní cestou. Záněty ledvin způsobuje prakticky celé spektrum bakterií – typické jsou streptokoky, E. coli, ureaplasmy… Ledviny mohou být postihnuty i chronickou virovou nebo plísňovou infekcí.
  • Toxiny poškozující ledviny – celá řada léků včetně antibiotik, toxické kovy, radioaktivní látky, chemické sloučeniny – viz dále.
  • Mikrobiální ložiska v ledvinách – typicky borelie, mollicuty, streptokoky, proteus, střevní bakterie, viry (herpetické, adenoviry, enteroviry, coxsackie, chřipkové viry…), kvasinky…
  • některé další příčiny – cysty (polycystická choroba ledvin – dědičné onemocnění), mechanické poškození…

Jak se projevují chronicky poškozené ledviny

Poškození ledvin zvyšuje i krevní tlakPodobně jako u jiných závažných onemocnění, první fáze snížené činnosti ledvin nebolí a příznaky problémů jsou velmi mírné, řada lidí je téměř nezaznamená. O to je to hůře, protože u projevených příznaků mohou být ledviny už značně poškozené. Snížená činnost ledvin má dopad na celý organismus, negativně ovlivňuje hlavně srdce, nervový systém, játra.

Zadržování vody v těle, otoky – typické otoky nohou, kotníků, zápěstí, váčky pod očima. Obvykle dochází k vylučování bílkovin a tekutina díky osmotickým tlakům prosakuje z cév do tkání nebo dochází k vysokým koncentracím sodíku, který zadržuje vodu v tkáních.

Hromadění zplodin a odpadních látek – nebezpečné jsou dusíkaté zplodiny (urémie – močovina) – vliv na mozek – bolesti hlavy, únava, nespavost, zmatenost, nechutenství, nevolnosti, bolesti břicha, psychické problémy, svalová slabost…. Dochází k narušení nervového systému – neuropatie. Typická pachuť v ústech, páchnoucí dech. Zplodiny výrazně ovlivňují i srdce – dochází k zánětům osrdečníku.

Vysoký krevní tlak – vede k namáhání srdce, dlouhodobě může způsobit srdeční selhávání. Vede ke zhoršené funkci ledvin a vzniká zacyklený bludný kruh, který všechny problémy neustále zhoršuje.

Poruchy koncentrace jednotlivých iontů – zvýšené hladiny draslíku mohou vést k srdečním problémům, průjmům. Iontová nerovnováha zásadně narušuje činnost nervového systému – únava, nespavost, poruchy koncentrace…

Dna, usazování solí, záněty pohybového aparátu – zánětlivé onemocnění kloubů a dalších orgánů v důsledku ukládání mikrokrystalů kyseliny močové do synovie kloubů, chrupavek, kostí, kůže, dřeně ledvin…

Osteoporóza a další problémy kostí – narušený metabolismus vápníku (nedostatek), fosforu (nadbytek), vitaminu D, překyselení a čerpání minerálních zásob vede k řídnutí kostí, bolestí kloubů, zvýšené lámavosti, narušení kostní dřeně včetně vzniku mikrobiálních ložisek.

Chudokrevnost – ledviny produkují hormon erytropoetin, který řídí tvorbu červených krvinek – slabost, bledost, únava, motání hlavy, zimomřivost, dušnost.

Problémy s močením – hyperreaktivní měchýř, záněty močového traktu, inkontinence, zakalená, pěnivá moč (obvykle kvůli bílkovinám), tmavá moč páchnoucí vlivem močových infekcí…

Dušnost, bolesti na prsou, bledá a svědivá kůže – dráždění kyselými ionty, nedostatek minerálů.

Problémy s plodností – ledviny jako párový orgán ovlivňují partnerské vztahy, jsou mateřským orgánem pohlavního ústrojí.

Úzkostná porucha, posttraumatický syndrom – toxiny v urologickém ústrojí ovlivňují emoční vzorce strachu, úzkosti, vyrovnání se stresem.

Močové kameny (urolitiáza) – tvorba kamenů v ledvinách a močových cestách je obvykle způsobena vysoce koncentrovanou močí se sníženým pH. Obvykle je zvýšená hladina kyseliny močové, která spouští proces krystalizace a ničí inhibitory krystalizace. Ke zvýšení krystalizace přispívají bakterie v urinárním traktu (Proteus, Pseudomonas, Klebsiella, Serratia, E.coli…), zvýšená hladina oxalátu, snížená koncentrace magnesia, vápníku a porucha mikrobiomu a propustné střevo.

Napětí v zádech, bolesti zad, pohybové problémy…

Problémy s pohlavním ústrojím, neplodností, opakované výtoky, záněty…

Poradna