Podobně jako u stresu nemusí být únava nutně negativní. To, že se objeví, spíše znamená, že jsme na své cestě možná trochu zabloudili.
Náročné nemusí být únavné
Například stres doprovázející úspěšnou zkoušku se promění na radost. Také únava ze sportovního výkonu, náročné, ale krásné procházky, dokončení práce, je určitým způsobem příjemnou odměnou, která nám umožní opravdu si odpočinout, hluboce regenerovat. To má velmi příznivý vliv nejen na zdraví, psychiku a emoční stabilitu. Trénujeme, učíme se, jsme z toho unavení, ale máme radost z výsledku, odpočineme si a jdeme do dalšího cyklu nových zkušeností a zážitků. Tak to má být. Problém je, když je tento cyklus narušen a my trpíme dlouhodobou únavou. Regenerace je obvykle narušena, když dokončenou práci nedoprovází radost z výsledku, naše podvědomí necítí smysl v tom, co děláme. Proto nás některé i náročné výkony v konečném výsledku nabíjejí, a naopak i opakované drobné povinnosti, které vnímáme jako zbytečné, otravné, nás mohou vysilovat.
Základem jsou zdravé mitochondrie
Pokud pociťujeme únavu, znamená to, že naše podvědomí vyhodnotilo, že nám schází dostupná energie, ta je nadměrně spotřebovávána a nezbývá jí dostatek pro jiné činnosti. Použitelná energie se vytváří procesem spalování živin v mitochondriích. Pro dokonalé spalování bez kyselých metabolitů je důležitý přísun kyslíku. Základem zdravé buňky jsou zdravé mitochondrie. Poškození jejích genů vede ke stárnutí, chřadnutí, degeneraci buněk. Jen pro zajímavost, mitochondriální geny jsou děděny jen po matčině linii. Proto také pro vitální sílu, výkonnost, délku života, inteligenci, ale také pro sklony k degeneraci, rakovině je důležitější dědičný vliv matky. Pro zdravé mitochondrie je důležitý pravidelný pohyb různé intenzity, vhodná strava, krátkodobé půsty. Klíčový je zdravý metabolismus (inzulinové receptory), hormonální systém (hormony štítné žlázy, pohlavní hormony) a také dostatek odpřahujících Uncoupling proteinů zajišťujících správnou propustnost mitochondriální membrány.
Nejčastější příčiny únavy
Trvalejší únava může mít celou řadu různých příčin. Prakticky jakýkoliv zdravotní a psychický problém je doprovázen únavou. Nejčastější příčiny jsou:
- Duševní, psychické příčiny – dlouhodobý stres, emoční nerovnováha, přílišná starostlivost, úzkostlivost, špatná přizpůsobivost (adaptabilnost), nezpracovaný smutek, pocity viny.
- Dlouhodobá a enormní pracovní zátěž, nemožnost nebo neschopnost opravdového odpočinku, často spojeno s chronickým stresem.
- Poškození imunity a chronický infekční zánět – typicky některá z obtížněji řešitelných infekcí jako borelie, chlamydie, herpetické viry (hlavně EBV), enteroviry, koronaviry…
- Prodělaná virová infekce s množstvím mikrobiálních ložisek – při stresových situacích a jiných imunitních oslabeních dochází k reaktivaci ložisek a opakované chronické infekci, obvykle jsou poškozeny mitochondrie.
- Větší množství mikrobiálních ložisek – typicky jsou to ložiska, která poškozují vnitřní orgány, poškozují mitochondrie a proces buněčného spalování.
- Problémy se spánkem – spánková apnoe, nervově a psychicky zapříčiněná nespavost.
- Zatížení nervového systému různými toxiny, zejména retikulární formace a nervové struktury související se spánkem.
- Zánětlivá onemocnění, obvykle autoimunitní nebo alergické povahy – roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, autoimunitní poškození hormonálních žláz, záněty střev (Crohn, ulcerózní kolitida…), závažnější ekzémy, astma…
- Problémy krve, krvetvorby, anémie nebo naopak polycytémie (zvýšení počtu červených krvinek) – zvýšení hustoty krve a změny jejích vlastností, nedostatek kyslíku a živin ve tkáních nebo neschopnost je efektivně předávat buňkám.
- Problémy s krevním oběhem a dýchacím systémem – dostatek kyslíku a živin je klíčový pro přeměnu energie z živin, srdce je ústředním orgánem pro kolování a přeměnu energie, úzce spojeno s psychosomatikou, nedostatek radosti blokuje energii. Srdeční selhávání, vysoký krevní tlak je také často spojen se zvýšenou únavou.
- Nádorová onemocnění – vznikající nádor spotřebovává velké množství energie, obzvláště cukru, podílí se na imunitním vyčerpání.
- Hormonální problémy a nerovnováha – diabetes, poruchy štítné žlázy.
- Metabolické problémy, porucha metabolismu cukrů a tuků – množství metabolitů zatěžuje krev, zhoršuje její schopnost přenášet krev a živiny, poškozují vnitřní orgány a zásadně přispívají k překyselení.
- Překyselení organismu – souvisí s poruchou střevního prostředí, zátěží vylučovacích orgánů (plíce, ledviny, játra), emočního zatížení (vliv na dýchání a vylučování), poruchy metabolismu.
- Zátěž toxiny, které poškozují mitochondrie – různé virové a vnitrobuněčné infekce, léky, hlavně antibiotika, chemické látky, geosmog a elektrosmog…