Co nám prozradí žaludek?

Žaludek je silně propojen s obdobím sklizně. Jeho úkolem je strávit potravu, ale také nám ukazuje, jak jsme zvládli různé životní výzvy.

Jak jsem naznačila v úvodu, žaludek má za úkol strávit nejen plody z přírody, ale symbolicky pomáhá strávit i různé životní situace a plody našich snah, obav a přání. Někdy plody sladké, povedené, a bohužel někdy i ty trpké a hořké. O tom, jak to zvládneme svědčí nejen jeho stav, ale také funkčnost jiných orgánů.

Vysoká citlivost na stres

Na stav žaludku má vliv stres

Žaludek, trávicí ústrojí spolu s kardiovaskulárním systémem jsou nejcitlivějšími orgány na stres a emoční zátěže a dochází zde k největšímu množství psychosomatických potíží. Sama klasická medicína připouští, že nejméně 50 % problémů s trávicím ústrojím je zapříčiněno psychikou. Reálné procento je samozřejmě vyšší. Problém je, že lidé často necítí, že je něco špatně nebo nemají energii to řešit. Jedním z důsledků může být chronický zánět s rizikem vzniku vředů nebo rakoviny nejen žaludku, ale i dalších částí trávicího ústrojí. Podle studií trpí až polovina lidí nějakou formou chronické gastritidy, tj. dlouhodobým zánětem žaludku. Podobně jako u střev, lidé si na chronický zánět zvyknou, nevnímají ho a on může probíhat mnoho let. A pozor, i žaludek má svůj specifický mikrobiom, stejně jako je tomu v případě střev.

Pozor na chronické problémy se žaludkem

Chronické problémy se žaludkem se obvykle nemusí projevovat bolestmi žaludku a jeho onemocněním, ale mnoha jinými, zdánlivě nesouvisejícími problémy. Časté jsou zejména intolerance a alergie na různé potraviny, problémy se žlučníkem a s trávením, nadýmání, průjmy, pálení žáhy, narušený mikrobiom s přerůstáním patogenních bakterií, nedostatek vitaminů a minerálních látek (železo, vápník, hořčík a zinek, vitamin B12, kyselina listová…), metabolický syndrom, nervové problémy, chudokrevnost, imunitní slabost… Typicky se diskomfort, neurčité potíže v oblasti žaludku, projevuje spíše při vyprázdněném žaludku, proto je obvyklé zajídání, nesnesení pocitu hladu a s tím související obtíže s nadváhou až obezitou a řadou následných problémů nazývaných jako metabolický syndrom.

Žaludek a informační medicína

mateřský orgán slezina, podpůrný žaludekV praxi informační medicíny bychom rozhodně na žaludek neměli zapomínat, protože často není pociťován jako problém, ale může být jedním z důležitých příčin řady patologických procesů. V pentagramu je žaludek párovým orgánem sleziny. Ve starověké Číně zahrnoval popis sleziny i funkce slinivky, především trávení jídla pomocí enzymů a metabolismus cukru. Proto také v některé moderní literatuře o čínské medicíně se pro slezinu používá název slezina–slinivka. Já se držím tradice a jako mateřský orgán vnímám slezinu (princip Země).

Psychosomatická rovina žaludku

Role psychosomatiky v problémech se žaludkem je zřejmá. Když nějakou situaci, konflikt, křivdu nemůžeme „strávit“, zpracovat, tak nám obrazně řečeno „leží v žaludku“. Naopak někdo, „kdo na to má žaludek“, je obvykle člověk otrlý, s hroší kůží, který dokáže své pocity a emoce potlačit a zvládne i velmi silné, emočně negativně nabité situace zdánlivě bez stresu. Někteří to zneužívají ke svému prospěchu a situacemi prochází, jako kdyby neměli svědomí. Ale ve skutečnosti jsou výčitky svědomí a vědomí, toho, že třeba někomu ublížili, zatlačovány hluboko do podvědomí ve formě psychocyst. Někdo má žaludek i na zlomyslné jednání spojené s pomstychtivostí. Ne nadarmo německé přísloví prorokuje, jak takový člověk dopadne: „Pomsta je sladká, ale snadno ti zkazí žaludek“.

Co všechno jíme? Co na to žaludek?Co všechno jíme?

Každý den své tělo krmíme potravou, která postupně prochází naší trávicí trubicí. Je rozmělňována, rozdělována na malé, základní částečky a v ideálním případě si z ní bereme vše potřebné, poskytneme ji i našim bakteriím a oddělíme a vyloučíme vše toxické, zbytečné nejen z potravy, ale i těla. Podobným způsobem je naše duše denně plněna mnoha různými životními situacemi, do kterých jsme se dostali vlivem okolností a v první řadě nás do nich dovedlo naše podvědomí, nevyřešené konflikty.

Duše žaludku

Stejně jako žaludek přijímá, rozmělňuje a připravuje potravu na to, abychom si z ní vybrali potřebné věci, tak na emočně-informační úrovni „duše žaludku“ pomáhá přijímat a zpracovávat životní situace a naše myšlenky, které přicházejí. Ovlivňuje také schopnost přijímat naše emoce a pocity a připravuje je na rozebrání, zpracování a pochopení. Stejně jako když cítíme, že je potrava zkažená, s toxiny, tak nám žaludek umožňuje potravu v krajním případě vyzvrátit a vyhnout se jejímu zpracování, tak můžeme z určitých situacích zavčas odejít nebo „vycouvat“.

Žaludek a stres

Z tohoto důvodu je žaludek vysoce citlivý na stresové sociální a emoční situace i konflikty, protože rozhoduje, zda se do nich necháme zatáhnout a budeme je muset řešit. Pokud je neumíme zpracovat ani včas odvrhnout, potlačujeme je a pocitově nám leží v žaludku a stávají se tak balvanem, který nedokážeme strávit. Žaludeční vředy jsou tak typickým důsledkem mnoha zažitých stresových událostí, které jsme neuměli zpracovat a bránit se. Pokud jsme neuměli ve stresu zareagovat, často jsme spolu s pocity křivdy napolykali zlobu, potlačili svoji agresivitu, schopnost jednat. Maso, symbol agresivity, protože k jeho získání v přírodě agresivitu potřebujeme, se tráví pomocí kyselých šťáv. Spolknutá zloba vede k vyšší produkci kyselin, dochází k překyselení žaludku. Kromě pálení žáhy, říhání, je to jedna z častých příčin vředů a nádorů žaludku. Žaludek můžeme uzdravit skrze zpracování potlačených traumat a stresových situací.

Poradna