Kouření škodí zdraví, o tom není pochyb. Škodí nejen kuřákům samotným, ale všem, kdo jsou nuceni v zakouřeném prostředí pobývat (pasivní kouření). 

V jediné cigaretě se nachází na několik tisíc látek, které zatěžují organismus: plíce, krev,... Kuřáci mívají poškozeny i chuťové pohárky, vdechováním kouře zatěžují nejen plíce, ale celou ústní dutinu, jícen, poškozují si trávení. A velice rádi namítají, že tabák se přece žvýkal už v historii. To ovšem, jednalo se však o čistý tabák... 

Rostlinné drogy

Používání rostlin nejen coby zdroj potravy, ale také k přírodnímu léčení nejrůznějších problémů, je staré jako lidstvo samo. Všechny civilizace měly své "rostlinné drogy", které byly využívány při slavnostních obřadech a rituálech. Rituální rostliny často obsahovaly psychotropní látky, které vyvolávaly halucinace, změněné stavy vědomí, někdy naopak působily povzbudivě, jindy utlumovaly. Připravovaly se z nich nápoje, šňupaly se nebo kouřily. Zhruba 700 let před naším letopočtem se začaly v mayské civilizaci používat tabákové listy, z nichž se začaly vyrábět první doutníky. Pro jejich výrazné aroma se staly stejně oblíbenými a ceněnými jako například kadidlo. Tabák byl považován za tradiční ochranný prostředek proti zlým silám. Používal se také při lovu na ochranu před divokou zvěří, jedovatou havětí a své využití nakonec našel i v léčitelství. Doporučován byl na bolest zubů, nachlazení i při nemocech ledvin, plic, očí, proti záchvatům, horečkám a křečím. V rámci Evropy se tabák nejprve pěstoval ve Španělsku a Portugalsku a velice rychle se rozšířil do celého světa. Na konci 16. století doputoval i do českých zemí, kde se zpočátku také používal především coby léčivá rostlinka. Kromě žvýkání se také kouřil ve formě doutníků a pěchoval se do dýmek. A cigarety? Ty vymysleli žebráci, kteří sbírali nedopalky od doutníků a začali je balit do papírků. Přestože dosah tabáku byl obrovský, ani zdaleka se jej nespotřebovalo tolik jako dnes. Za rok spotřeboval průměrný kuřák tolik tabáku, které bychom dnes našli přibližně ve 40 cigaretách. Cigaretový boom nastal v roce 1891. V tento rok byl totiž zkonstruován první stroj na výrobu cigaret. A mohlo se začít ve velkém. Tabák zlevnil, cigarety byly dobře dostupné a ze vzácnosti se stala vysoce zneužívaná droga. A protože poptávka rostla, začaly se cigarety plnit řadou látek, jejichž působení v lidském organismu je prudce škodlivé. Současná cigareta je směsí nejrůznějších tabáků a mnoha přidaných látek.

  • Ve světě se používá zhruba 700 různých látek, které se do cigaret přidávají pro zlepšení chuti, zvýraznění vůně, aby lépe hořely, aby se kouř dobře vinul, ...
  • Spalováním těchto látek vzniká celá řada chemických sloučenin, které poškozují lidské zdraví. Tyto látky vdechováním přechází přímo do krevního oběhu.
  • Cigaretový kouř obsahuje několik tisíc takových škodlivin, odhaduje se na 4000.

Plíce trpí

Plíce reagují na toxiny mnohem citlivěji a propouští jich do organismu více než například trávicí trakt. Škodliviny z kouření poškozují celý organismus. Obsahují několik desítek karcinogenů. Kuřáci proto nejsou ohroženi pouze rakovinou plic, ale také ledvin, střeva, slinivky a dalších orgánů. Ohroženi přitom nejsou pouze kuřáci samotní,. Také při pasivním kouření vdechujeme toxiny z cigaretového kouře. Tyto škodlivé látky pronikají do nábytku, do závěsů, koberců,... Pokud někdo v rodině kouří, jsou jeho nejbližší, kteří s ním sdílejí jednu domácnost, vystaveni riziku vzniku rakoviny až dvojnásobně oproti rodinám nekuřáků. A co je důležité pro nás? Vědět, že očista od těchto toxinů nebude možná, pokud s tímto zlozvykem nadobro nepřestaneme. Chemické toxiny z cigaret se v těle usazují a přebývají i dlouhé roky, proto musí být detoxikace opravdu pečlivá (obvykle v řádu několika měsíců). Během této detoxikace se také může dostavit celá řada detoxikačních projevů, jako jsou kašel, ekzémy, rýma,... Je to však přirozený proces očisty, kterého není třeba se bát.

Poradna