Další díl o ženských problémech v intimní oblasti nám objasní, proč bývají tyto obtíže jen špičkou ledovce často mnohem závažnějších zdravotních problémů.

Ty na první pohled nejsou vidět a jejich příznaky nejsou tak výrazné, mohou ale organismus velmi závažně poškodit. Alternativní přístup by měl být jiný než konvenční medicína. Měl by hledat pravé příčiny a udržitelná řešení. Je tomu tak i v případě nepříjemných výtoků, jež mnoho žen řeší pomocí mastí, zaváděcích table a čípků.

Kdo je viník?

Z pohledu klasické medicíny mohou za výtoky patogenní mikroorganismy ve vagině. Ano, v určitém smyslu můžeme za tímto problémem přemnožené patogeny vidět. Jde ale o příčinu, která se nachází v hmotné rovině, v rovině těla. Proč se ale u některé ženy mikroorganismy přemnožují a u druhé ne? V minulých dílech jsme si vysvětlili, že za to mohou porušené hormonální cykly. Zdravý organismus uvolňuje do sliznic živiny pro bakterie tak, aby se zde dobře dařilo laktobacilům produkujícím kyselinu mléčnou a další látky, které pak brání přemnožení patogenních druhů. Někdy ale může nastat případ, kdy je hormonální systém zcela v pořádku, přesto se ve vagině patogeny přemnoží.

anatomy 160524 1280Uzdravte střevní mikrobiom

V takovém případě bývá nejčastější problém v našem trávicím traktu a metabolismu. Ve střevech žije totiž obrovské množství druhů různých mikroorganismů, včetně kvasinek, laktobacilů a různých patogenů. Protože vagina se nachází v blízkosti řitního otvoru, je neustále osidlována mikroorganismy ze střev, které sem snadno doputují. Hygiena nám paradoxně nepomůže. Čím je mytí důkladnější, tím víc hrozí zhoršení. Dojde totiž k narušení kožního mikrobiomu a do vaginy se dostane těchto patogenů ještě více. I z tohoto důvodu je ideální intimní partie omývat jen vodou a nepoužívat žádné sprchové, intimní gely ani mýdlo. Všechny tyto prostředky mají v sobě řadu chemických látek, které působí antibakteriálně a mohou zabíjet i tělu prospěšné mikroby. Tím uvolní prostor pro přemnožení těch patogenních.

Některé mikroorganismy se mohou do urogenitálního traktu dostávat nejen vnější cestou, ale i skrze břišní dutinu. U opakovaných výtoků je tak nutné uzdravit i náš mikrobiom ve střevech. V prvé řadě je třeba upravit stravu: jíst ovoce a zeleninu bez chemie, nejlépe přímo ze zahrádky nebo od farmáře, zvýšit přísun kysaných a mléčných produktů, nejlépe z nehomogenizovaného neupraveného mléka, ale třeba i z nepasterovaného piva, fermentujících výrobků apod. Je nutné si uvědomit, že obnova rozvrácené mikrobioty může trvat řadu měsíců.

Znám své hranice?

U problémů s mikrobiotou trávicího traktu se znovu můžeme ptát, co je příčinou rozvratu. Dostaneme se k tomu, že v emoční rovině je to neschopnost odlišit, co nám škodí, co prospívá a nastavit mezi tím jasné hranice. V pentagramu tyto principy reprezentují slezina a plíce, částečně i játra. Tyto orgány a jejich principy se podílely na vzniku emočních vzorců, které ovlivňují i imunitu a sliznice, a ovlivňují také to, jaké naše sliznice budou. Když budeme mít zdravé postoje k sobě a k ostatním, budeme mít i zdravé sliznice. Pokud ne, projeví se to nejen na našich mezilidských vztazích, ale i uvnitř organismu. Čím hlubší příčina a vrstva problémů, tím více musíme pracovat s naší psychikou a otevírat a léčit skrytá traumata.

Staré křivdy a projekce úzkosti

Pokud se na emoční rovině nedokážeme zbavit starých křivd, nechceme nebo neumíme pochopit, proč a co se stalo a brání nám to dotyčným osobám odpustit, na rovině těla se to bude dispute 4033280 1280promítat do oblasti střev. V lidové a prosté mluvě výraz „Se.. na to“ téměř přesně vystihuje psychosomatiku střev. Když ale dokážeme problém odhodit a nezabývat se jím, ulevíme tělu i duši. Nezpracované křivdy, které si držíme, ovlivňují nejen naše střeva, ale postupně i urogenitální trakt. Staré křivdy, nepovedené situace, pocity ponížení; to vše může vytvářet strach z toho, že příště, až budeme v podobné situaci, znovu se nám nepovede zareagovat správně a znovu zažijeme negativní emoce a pocity.

Z nevyřešeného, nezvládnutého smutku se v pentagramu rodí úzkost. Zatížené, nezdravé střevo bude stále vytvářet patogenní mikroorganismy, které budou putovat do urogenitálního traktu. Tam se budou nejčastěji projevovat jako záněty močového měchýře, případně ledvin, nebo se přeskupí do potíží s genitáliemi. To se týká mužů i žen, u kterých se tyto problémy projeví jako nepříjemné vaginální výtoky. Strachy vytvářené smutkem se mohou uchytit jen u člověka, který nemá v pořádku princip ledvin. Zákonitost ledvin, to je poučení z minulosti. Když se něco nepovedlo, tak z toho máme strach, přestože to má být spíš impulsem k tomu, začít věci dělat jinak. Zatížené ledviny a jejich porušený princip umožní vznik emočních vzorců, které vytváří nadměrné strachy a úzkosti.

Přehnaná péče o sebe i její absence

Velmi často je úzkost projektována do našeho chování – člověk se snaží mít vše pod kontrolou, aby minimalizoval nepředvídatelné události. S tím se pojí i nadměrná hygiena, která zároveň souvisí s nepřijetím svého těla. Strach, aby si o mně někdo něco špatného nemyslel, vede k nadměrným úpravám zevnějšku, například k přehnanému líčení. Nemělo by vás překvapit, že výtoky často trpí hezké, upravené, nalíčené, štíhlé ženy. Ty, o kterých si můžete myslet, že jsou prototypem krásy. Ve skutečnosti mají ale díky úzkostem ze svého ženství strach; nepřijímají se, takové, jaké jsou. Mají obavy, že se nebudou mužům líbit. Tento stres se somatizuje v oblasti genitálií, kde pak dochází ke kumulování toxinů a přemnožení patogenních mikroorganismů. Druhým extrémem jsou samozřejmě ženy neupravené, neučesané a nenalíčené, v oblečení, které jim nesluší. To, že jim na sobě nezáleží, se také projevuje na jejich zdraví. Oblečení, líčení nebo účes toho o nás hodně vypovídají. O tom, jak se cítíme, na čem nám záleží nebo co chceme skrýt. Je to řeč našeho podvědomí.blue eyes 237438 1280

Co si myslí muži?

Proč se ženy líčí? Mnoho mužů vám řekne, že nejvíce se mu líbí ženy jen decentně namalované. Nebo je to jinak? Na toto téma proběhl zajímavý test. Konkrétní žena byla zachycena na třech fotografiích – na první byla nenalíčená, na druhé jen lehce, přírodně a decentně a na třetí bylo její líčení výrazné – tedy červené rty a výrazně namalované oči se zdůrazněnými řasami. Tyto fotky byly předloženy mužům s dotazem, jaká žena se jim nejvíce líbí. Co myslíte, která to vyhrála? Samozřejmě ta třetí. Řada mužů dokonce ani nepoznala, že se jedná o stejnou ženu. Tento výsledek je z pohledu přírody naprosto přirozená věc. To, jestli se nám někdo líbí nebo ne, vyhodnocuje naše podvědomí. To má většinou nastavené emoční vzorce tak, že si vybíráme protějšky, kteří se nám zdají zdraví, plodní a chytří. A právě líčení zvýrazňuje znaky plodnosti, proto podvědomí mužů vyhodnotí nalíčenou ženu jako nejhezčí a pro ně nejpřitažlivější. Samozřejmě, že výběr partnera nepodléhá jen těmto prvním podvědomým impulsům, je ale dobré uvědomit si, že hrají důležitou roli.

A co na to ženy?

U žen je to trochu složitější. Těhotenství je stojí hodně sil, proto jsou jejich emoční vzorce pro výběr partnera složitější a berou do úvahy i to, jestli se jim muž zdá spolehlivý a úspěšný. Jednoduše, zda dokáže zabezpečit potřeby jich samotných a jejich potomků. U žen, které si nejsou jisty svým ženstvím, se tak nejistota projektuje do toho, jak dbají na svůj zevnějšek. Jeden extrém je, že na něj rezignují, a druhý, že mu věnují přehnanou péči. Normální je to u pubertálních dívek, které se se svým ženstvím sžívají a objevují ho. Experimentují proto se svým vzhledem. Přehnané líčení a úprava zevnějšku může být u zralejší ženy snahou překrýt nejistotu podvědomí, zda budu potenciální partnery jako žena přitahovat. Řada žen vám řekne, že se líčí hlavně proto, aby se cítily dobře. Ano, to je samozřejmě pravda, ale pocit spokojenosti se sebou samým vzniká v podvědomí i díky tomu, že cítíme přízeň okolí. A úprava zevnějšku samozřejmě hraje roli v tom, jak nás okolí vnímá.

couple 1845334 1280Jaký mám vztah k sexu?

V minulém dílu seriálu jsme si řekli, že za výtoky často stojí necykličnost a nerovnováha v hormonálním systému. To má také své stresové a emoční příčiny. Pokud ovulace neprobíhá, nedochází k potřebnému nárůstu a poklesu ženských hormonů a je narušeno uvolňování živin pro potřebné laktobacily do sliznice vaginy. Často za tím stojí obava z otěhotnění. Tato bázeň ale může být vytvořena celou řadou faktorů – strach, že nebudu dobrým rodičem, že nezvládnu výchovu, že nezajistím dítěti jeho potřeby. Obavy, že končí bezstarostný život a že se budu muset o někoho starat. Starosti o pracovní kariéru; strach ze ztráty své pracně vybudované pozice. Může to být také nejistota, zda je můj partner opravdu tím pravým, tím, který bude schopen zvládnout proměnu vztahu a neopustí mne ve chvíli, kdy dítě bude malé. Tento typ strachu, tedy ten z otěhotnění s partnerem, je pro výtoky nejtypičtějším. Nezáleží na tom, zda dítěte plánujete nebo ne. Mluví vaše tělo: „Nechci dítě, tím pádem nechci ani sex.“

Když tyto pocity potlačíte, začne se bránit nejen duše, ale i tělo. Právě prostřednictvím výtoků. Sex začne být bolestivý, nepříjemný nejen pro vás, ale i pro partnera. Vznik a produkci hormonů řídí emoční vzorce ukryté hluboko v podvědomí. Pokud mají lidé poškozené emoční vzorce v určité oblasti, snaží se navenek skrýt svoji slabost nejen před okolím, ale i sami před sebou. Často pak paradoxně dochází k tomu, že se navenek projevují opačnými vlastnostmi. Výtoky v řeči psychosomatiky říkají: „Nechci sex“. Ale často se právě ty ženy, které na výtoky trpí, mohou chovat naprosto opačně, vyhledávat sex s různými partnery, chovat se promiskuitně. Pak by se na první pohled mohlo zdát, že výtoky mají jasnou příčinu: jsou to nákazy od partnerů. Nutně to tak ale není; často žena, která se chová podobně, ale z jiných emočních příčin, tyto problémy vůbec řešit nemusí.

Za vším hledej trauma

Je vhodné si uvědomit, že za každým zdravotním problémem mohou stát skrytá traumata, zranění a bolesti, které ovlivňují naše emoční vzorce. Dochází k tomu, že emoce, které v nich vznikají, jsou poškozené. A protože prakticky celé naše tělo řídí naše emoce, dochází pak k jeho „špatnému“ řízení, což se v dlouhodobém horizontu projevuje řadou zdravotních problémů. U každého problému včetně výtoků je nutné začít řešit nejen hmotnou rovinu těla (toxiny a infekce), ale nesmíme zapomenout ani na hlubší informační hladiny našeho organismu, kde jsou nevyřešené problémy zapsány. A ty je potřeba vytáhnout na světlo a jednou provždy vyřešit a uzdravit. Nicméně to není možné, dokud z těla neodstraníme patogenní infekce, které tato traumata na hmotné úrovni kódují. Když se to podaří, můžeme se pustit dál nebo i souběžně do řešení emočních zátěží.

Poradna